عدم افزایش قیمت بلیط هواپیما

عدم افزایش قیمت بلیط هواپیما

با شروع واکسیناسیون عمومی و کاهش روند شیوع ویروس، خبرهای خوبی از کاهش قیمت بلیط‌ هواپیما به گوش می‌رسد.

مساله گران بودن بلیط‌های پرواز و افزایش غیرمنطقی قیمت آنها تاکنون با واکنش‌های زیادی از طرف مردم و برخی از مسئولین همراه بوده است. سید هادی بهادری، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز طی گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مساله گران بودن بلیط‌های پروازهای را مرتبط با کسری بودجه دولت می‌داند؛ چراکه معمولا اقشار پردآمد برای سفرهای خود، مسیرهای هوایی را انتخاب می‌کنند. وی در ادامه گفت و گوی خود مبنی بر نرخ‌های غیرمنطقی بلیط‌ها که سبب فلج شدن صنعت هوایی کشور می‌شود، افزود:

«افزایش قیمت بلیط هواپیما نتیجه‌ای جزء کاهش میزان پروازهای هوایی و کاهش گرایش مردم برای استفاده از هواپیما را به دنبال ندارد، بنابراین دولت باید راه کار دیگری برای تأمین اعتبارات و بودجه مورد نیاز ایرلاین‌ها بیاندیشد.»

بیشتر بخوانید: قطار های لوکس کشور

قیمت بلیط‌ها افزایش نمی‌یابد

سازمان هواپیمایی کشوری نیز با اطلاعیه جدید خود مبنی بر عدم افزایش نرخ بلیط‌ها، خبر خوب کاهش قیمت بلیط‌ها را تکمیل می‌کند. البته این سازمان هم چنان به الزام ایرلاین‌ها برای ارائه خدمات با ۶۰ درصد ظرفیت خود تاکید می‌کند و اعلام می‌دارد تمامی شرکت‌های هواپیمایی می‌بایست از  تصمیمات اتخاذ شده در آخرین جلسه شورای عالی هواپیمایی تبعیت نمایند.

کاهش ظرفیت ایرلاین‌ها؛ عامل اصلی گرانی بلیط‌ها

از طرف دیگر، با شیوع ویروس کرونا و الزام ایرلاین‌ها به فروش ۶۰ درصدی بلیط‌های خود برای رعایت فاصله‌گذاری صحیح در پروازها، روند صعودی قیمت‌ها تشدید شده است. حالا با شروع واکسیناسیون عمومی و کاهش روند شیوع ویروس، خبرهای خوبی از کاهش قیمت بلیط‌ها به گوش می‌رسد. رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم معارفه مدیر جدید راه آهن به سوال خبرنگار مبنی بر برنامه کنترل بلیط‌های پرواز این گونه پاسخ داد که کاهش ظرفیت ۳۰ درصدی ایرلاین‌ها باعث گران شدن بلیط‌ها بوده که با افزایش واکسیناسیون و استفاده از ظرفیت ۱۰۰ درصدی برای بلیط‌های پرواز، تا حد زیادی سبب متعادل‌تر شدن قیمت‌ها خواهد شد.

کاهش قیمت بلیط‌ها از گمانه‌ها تا واقعیت

با توجه به موارد عنوان شده و رکودهای سنگینی که صنعت هوانوردی از بعد از شیوع کرونا و گران شدن بلیط‌های پرواز به خود گرفته است، می‌توان امیدوار بود تا شاهد خبرهای خوب از رونق این صنعت بود. البته نمی‌توان از تاثیر تصمیمات پایه‌ای مبنی بر کنترل قیمت‌ها و نظارت بر ایرلاین‌ها چشم‌پوشی کرد. چراکه بلیط‌های سیستمی ارائه شده از سوی آژانس‌های هواپیمایی و سایت‌های مرجع ارائه بلیط مثل رسپینا نیز بر مبنای نرخ‌های مصوب ایرلاین‌ها می‌باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند