عرضه خودرو به بورس کالا؛ سیگنالی برای افزایش قیمت؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : عضویت در شانگهای و بریکس جنبه تجاری ندارد/ بدون FATF گشایش اقتصادی بی‌معناست
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

عرضه خودرو به بورس کالا؛ سیگنالی برای افزایش قیمت؟

دو محصول بهمن موتور نیز در بورس کالا عرضه شدند. اما قیمت پایه اعلام شده بالاتر از قیمت کارخانه بود. آیا این اقدام سیگنالی برای افزایش قیمت خودرو در بازار است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته دو مدل خودرو در بورس کالا عرضه شد. عرضه کارا در دو مدل تک و دو کابین، محصولات شرکت بهمن موتور به روش ثبت سفارش انجام شد. یعنی خریداران تعیین کننده قیمت پایینی این دو محصول هستند و هر فردی قیمت بالاتری بدهد می‌تواند این خودرو را بخرد

پس از اینکه خودروی شاهین اسفند سال گذشته در بازار سرمایه پذیرش شد، حالا بهمن موتور دو محصول خود را در بورس کالا عرضه کرد.

طبق ارقام اعلام شده توسط بورس کالا کارا تک کابین با قیمت پایه ۲۹۱ میلیون و ۲۵۷ هزار تومان در تالار خودرو عرضه می‌شود. کارا دو کابین نیز با قیمت پایه ۳۰۱ میلیون و ۵۹۶ هزار تومان به این تالار می‌آید.

این در حالی است که این دو در کارخانه به ترتیب ۲۵۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان قیمت دارند. از سوی دیگر، خودروی کارا تک کابین در بازار ۳۶۸ میلیون و مدل دو کابین آن ۳۹۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شود.

سیگنال افزایش قیمت؟

آیا عرضه خودرو به بورس و سه نرخی شدن قیمت خودرو باعث افزایش قیمت می‌شود؟

حسن کرمی سنجری، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: قیمت‌گذاری دستوری از قیمت بازار پایین‌تر است. این اختلاف قیمت نشان‌دهنده حذف این شیوه‌ قیمت‌گذاری است.

او افزود: تعیین‌کننده قیمت کالایی در بورس مقدار عرضه و تقاضا است. اگر عرضه بالا باشد و نیاز بازار تامین شود، این افزایش قیمت می‌تواند کنترل شود و این محصولات در قیمت پایین‌تری به فروش برسند.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: البته باید توجه کرد که با عرضه خودرو در بورس کالا فاصله قیمتی بین بازار و کارخانه کاهش می‌یابد.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات