خبر مهمی که بازار ارز را لرزاند / علت اصلی کاهش قیمت دلار

خبر مهمی که بازار ارز را لرزاند / علت اصلی کاهش قیمت دلار

افت شدید قیمت دلار در روز گذشته دلایل مختلفی داشته اما شاید مهمترین آن مربوط به خبر مهمی باشد که چند روز پیش رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، همزمان با اعلام ابتلای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به کرونا، بهبود نسبی صادرات غیرنفتی و بهبود نسبی در وضعیت رشد پایه پولی، رئیس کل بانک مرکزی چند روز پیش خبر مهم دیگری را هم اعلام کرده بود.

او گفته بود در روند بازگشت ارز صادراتی اتفاق مهمی رخ داده است. طبق اعلام عبدالناصر همتی، صادرکنندگان بالغ‌بر ۸ میلیارد دلار از تعهدات ارزی ۲۷ میلیارد دلاری ایفا نشده خود، مربوط به پروانه‌های صادراتی سال‌های 1398-۱۳۹۷ را به‌تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده‌اند.

از نگاه روزنامه دنیای اقتصاد، همین یک جمله از رئیس‌کل بانک مرکزی جرقه افت قیمت‌ها در بازار ارز را زد. این مساله نشان می‌دهد که چقدر بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور اهمیت دارد. با این حال به‌نظر می‌رسد سیاست‌گذار بهتر است به‌جای ابزارهای نظارتی و تنبیهی، از ابزارهای تشویقی برای بازگشت ارز صادرکننده‌ها استفاده کند. به‌عنوان مثال، صادرکننده‌ها بتوانند ارز خود را با قیمتی نزدیک به بازار آزاد به صرافی‌ها به فروش برسانند. این مساله می‌تواند در کنار برخی معافیت‌های مالیاتی مشوق بزرگی برای صادرکنندگان باشد.

آخرین اخبار درباره قیمت دلار را در صفحه ارز و طلا تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند