گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس ارز:

علت افزایش قیمت یورو / یورو به چه قیمتی می‌رسد؟

علت افزایش قیمت یورو / یورو به چه قیمتی می‌رسد؟

کامبیز افسری، فعال و کارشناس بازار ارز، درباره علت افزایش قیمت یورو می‌گوید: نرخ جهانی یورو رو به افزایش است. چرا که وضعیت اقتصادی اروپا رو به بهبود رفته، البته برگزیت وشرایط فعلی انگلستان هم روی آن تاثیر داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، یورو دی ماه را با نرخ 30 هزار و 600 تومان آغاز کرد و امروز به 31 هزار و 600 تومان رسیده است. سوم دی ماه این ارز با جهشی 600 تومانی طی یک روز از 30 هزار و 800 تومان به 31 هزار و 400 تومان رسید. فردا آن هم 100 تومان افزایش داشت و سپس سه روی پیاپی کاهشی بود. اما به نظر می‌رسد طی دو روز اخیر بار دیگر یورو افزایشی شده است.

کامبیز افسری، فعال و کارشناس بازار ارز، درباره علت افزایش قیمت یورو در روزهای اخیر می‌گوید: نرخ جهانی یورو رو به افزایش است چرا که وضعیت اقتصادی اروپا با شروع واکسیناسیون کرونا و نشانه‌های برگشت وضعیت به حالت عادی،  رو به بهبود رفته است. البته برگزیت وشرایط فعلی انگلستان هم روی نرخ یورو تاثیر داشته است.

به باور او تا زمانی که دولت جدید در آمریکا روی کار نیامده است، یورو در بازارهای جهانی نسبت به دلار مزیت و افزایش قیمت دارد و با افزایش قیمت جهانی یورو، در داخل هم افزایش پیدا می‌کند.

افسری درباره احتمال ادامه روند افزایشی در بازار یورو می‌گوید: گمان می‌کنم تا 10، 15 روز بعد از استقرار دولت جدید آمریکا روند قیمتی یورو افزایشی باشد و بعد از آن بار دیگر کاهشی شود و من احتمال می‌دم که این اتفاق یعنی کاهشی شدن قیمت یورو حدود 10 روز بعد از تغییر و تحولات کاخ سفید رخ دهد.

به گفته این فعال بازار ارز با توجه به این که آمریکا اقتصادی قدرتمند است، با بازگشت ثبات به شرایط اقتصادی ایالات متحده امریکا، افرادی که این روزها یورو می‌خرند، بار دیگر به خرید دلار  روی می‌آورند.

این فعال بازار توضیح می‌دهد: تمام نرخ‌ها در ایران براساس نرخ دلار به‌دست می‌آید. اکنون نرخ جهانی یورو 1.23 است. نرخ دلار را در این عدد ضرب می‌کنند و نرخ یورو به‌دست می‌آید. چون انتظار می‌رود با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، نرخ دلار اندکی کاهشی شود، بنابراین نرخ یورو و سایر ارزها هم کاهشی می‌شود.

به اعتقاد افسری چون بازار ارز فعلا چندان جهشی نیست، سقف افزایش قیمت یورو با قیمت فعلی دلار نهایتا می‌تواند به 32 هزار تومان برسد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند