ایران بروکر
خبر فوری : سهمیه‌بندی جدید بنزین اعلام شد
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

افزایش دوباره نرخ سود بین بانکی/ چرا نرخ سود بین بانکی در حال افزایش است؟

بانک مرکزی

نرخ سود بین بانکی که آخرین بار تا ۱۸٫۳ درصد رسیده بود، حالا با افزایشی ۰٫۳درصدی مواجه شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نرخ سود بین‌بانکی که روزهای انتهای تیرماه تا ۱۸٫۳ درصد افزایش یافته بود، حالا ۰٫۳ درصد دیگر هم افزایش یافته و به ۱۸٫۶ درصد رسیده است.

کامران ندری، عضو سابق پژوهشکده پولی و بانکی، معتقد است شدت نوسانات کوچک فعلی نرخ سود بین‌بانکی طبیعی است. او توضیح می‌دهد: نوسانات نرخ در کوتاه مدت مثل نرخ ارز در حد یک تا دو درصد امری طبیعی است. یک روز ممکن است برداشت دولت از حساب تنخواه بالا رفته باشد و تزریق ذخایر به بازار بین بانکی افزایش یافته باشد و نرخ پایین رفته باشد یا برعکس ممکن است سپرده‌داران به بانک‌ها مراجعه داشته باشند و بانک‌ها با کمبود ذخایر مواجه شده باشند، این مورد تقاضا را بالا برده و نرخ را افزایش می‌دهد.

او ادامه می‌دهد: سیاستگذار هم می‌تواند مداخله کند و با عملیات بازار باز نرخ را هدایت کند. وقتی سیاستگذار می‌بیند نرخ در حال کاهش است و ما با تورم ماهانه بالایی دست به گریبان هستیم، سیاست انقباضی پیش می‌گیرد.

ندری احتمال می‌دهد بالا رفتن نرخ سود بین بانکی به علت شرایط خاص اقتصاد و اقدامات سیاستگذار با عملیات بازار باز باشد. او در ادامه می‌گوید: احتمالا سیاستگذار درحال فروش گسترده اوراقی است که از قبل خریداری کرده تا ذخایر را از بازار بین بانکی جمع آوری کند.

نرخ سود بین بانکی در تاریخ۱۷ تیر ماه امسال تا ۱۷.۵۹ درصد کاهش یافته بود.

برای اطلاع از آخرین تغییرات نرخ سود بین‌بانکی گزارش علت افزایش نرخ سود بین بانکی چیست؟ را بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند