تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چرا نفت پیش‌فروش نشد؟

چرا نفت پیش‌فروش نشد؟

اگرچه قرار بود پذیره‌نویسی اوراق سلف نفتی امروز 26 مرداد ماه آغاز شود، اما اجرای این طرح به سه دلیل احتمالی به زمان دیگری موکول شده است. اما این دلایل کدام است و چرا نفت پیش‌فروش نشد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، می‌توان سه دلیل احتمالی برای تعویق پیش‌فروش نفت اعلام کرد؛ ابهام دولت در اجرای طرح، اصرار نمایندگان بر تصویب این طرح در مجلس و تبدیل آن به قانون و مغایرت طرح دولت با خروجی جلسه سران سه قوه مهم‌ترین دلایلی است که عنوان می‌شود.

آنگونه که محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه به تجارت‌نیوز خبر داده گویا بر خلاف اظهارات رئیس جمهور، نه تنها طرح فروش نفت در جلسه سران قوا به جمع‌بندی نرسیده بلکه حتی خود دولت هم ابهاماتی درباره اجرای این طرح دارد. جز این، جزئیات این طرح به نمایندگان مجلس داده نشده است.

اما زنگنه گفته مهمترین ابهام طرح این است که سقف تعهدات آن برای دولت مشخص نیست. به طور مثال اگر در پایان این دو سال قیمت نفت یا دلار افزایش پیدا کند دولت قرار است چگونه تسویه کند؟ بر این اساس به نظر می‌رسد نمایندگان و در راس آن، رئیس مجلس اصرار دارد که این طرح باید به مجلس بیاید و تبدیل به قانون شود.

سخنان امروز رئیس مجلس هم این گمانه را تقویت کرد. آنگونه که محمدباقر قالیباف خبر داده نمایندگان امروز برای بررسی طرح فروش اوراق نفتی جلسه غیرعلنی تشکیل دادند. در این جلسه روسای کمیسیون‌های اقتصاد و برنامه و بودجه گزارش‌هایی را ارائه داده و نمایندگان نظرات خود را اعلام کرده‌اند و قرار شده این نظرات در جلسه شورای عالی اقتصادی سران قوا مورد بررسی قرار بگیرد.

همچنین قالیباف گفته قرار است کمیسیون برنامه و بودجه، انرژی و اقتصاد به صورت جداگانه و در صورت لزوم به صورت مشترک این موضوع را رسیدگی و نهایی کنند.

بر این اساس آنگونه که قالیباف اعلام کرده طرحی که دولت امروز می‌خواست اجرا کند، هنوز در کمیسیون‌های مجلس در حال بررسی است و قرار است نتیجه این بررسی‌ها در جلسه بعدی سران سه قوه مطرح شود. اظهاراتی که نشان می‌دهد دولت با اجرای این طرح فاصله دارد.

جز این، دلیل سومی هم برای تعویق پذیره‌نویسی اوراق نفتی عنوان شده است. آنگونه که ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد به ایسنا خبر داده طرح دولت برای فروش اوراق سلف نفتی، خلاف آن چیزی است که در جلسه سران قوا مطرح شده است.

به گفته این نماینده این اختلاف سبب شده که روسای قوای مقننه و قضاییه در نامه‌ای به مقام معظم رهبری مخالفت خود را با تصمیم دولت درباره فروش اوراق سلف نفتی در بورس اعلام کنند.

آنگونه که ترابی خبر داده دولت، مجلس و قوه قضاییه را دور زده است. چراکه قرار بوده طبق آنچه که در جلسه سران قوا مطرح شده اوراق سلف نفتی به قیمت قطعی و قیمت روز به مردم داده شود و مردم مختار برای فروش آن در هر لحظه‌ای باشند اما دولت این طرح را به گونه‌ای دیگر اجرا کرد، یعنی پول را از مردم می‌گیرد اما پرداخت پول به مردم را به دو سال بعد موکول کرده که این یعنی موضوع بر گردن دولت بعدی می‌افتد آن هم در دو سال بعد با سود 19 درصد داده می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند