علت رشد 11 درصدی اجاره‌بها چیست

علت رشد 11 درصدی اجاره‌بها چیست

عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه گرانی اجاره‌بها به علت شیوع بیماری هلندی در بازار مسکن بوده است، گفت: تا پایان سال دیگر رشد قیمتی در بازار مسکن و اجاره‌بها رخ نخواهد داد.

سید هادی بهادری، با اشاره به آمار بانک مرکزی در خصوص رشد 11 درصدی نرخ اجاره‌بها در کشور به ویژه کلان‌شهرها در آذر و دی‌ماه سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته، گفت: شیوع بیماری هلندی در بازار مسکن گرانی را به بخش‌های مختلف هدایت می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عدم تعادل میان عرضه و تقاضا ریشه بروز بیماری هلندی در بازار مسکن است، افزود: متاسفانه بیماری هلندی سالیان سال در بخش مسکن در کشور ما ریشه دار شده و هر بار به گرانی در بخشی دامن می زند.

بدنه بازار مسکن به بیماری هلندی عادت کرده است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه بدنه بازار مسکن در کشور ما به بیماری هلندی عادت کرده است، تصریح کرد: به توجه به رکود حاکم بر بخش مسکن در سال‌های گذشته شوک‌های قیمتی بیش از قبل به بازار داده می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بسیاری از افراد ذی نفع در بازار خواهان شوک‌دهی قیمتی به بازار مسکن هستند، افزود: ورود برخی از افراد به قیمت گذاری‌ها در حوزه مسکن خود به گرانی‌ها در بخش خرید و فروش و رهن و اجاره دامن زده است.

بهادری با تاکید بر اینکه یکی دیگر از عوامل دخیل در رشد 11 درصدی نرخ اجاره بها جو روانی حاکم بر بازار است، تصریح کرد: تعدیل نرخ سود بانکی و ایجاد تحرک در بخش خرید و فروش مسکن طبیعتا به بازار اجاره‌بها نیز تکانه‌هایی را وارد کرده که ترجمه آن تاحدودی رشد نرخ‌ها بوده است.

موجران همزمان با کاهش نرخ سود بانکی اجاره‌بها را افزایش داده‌اند

وی با بیان اینکه سرازیر شدن سرمایه‌های مردم به بازار مسکن در پی کاهش نرخ سود بانکی قیمت‌ها را در این بازار صعودی کرده است، ادامه داد: صاحبان املاک نیز با کاهش نرخ سود بانکی خواهان اخذ وجه بیشتری از مستأجر شده‌اند که این خود رشد قیمت‌ها را منجر شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه همزمان با پایان سال و همچنین تمدید اجاره نامه‌ها رشد قیمت‌ها طبیعی است، گفت: متاسفانه هر سال رشد اجاره بها از سوی مالکان حق طبیعی خوانده می‌شود در حالی که چنین قانونی وجود ندارد.

وی همچنین با بیان اینکه دلیلی برای رشد قیمت اجاره بها در ماه‌های بهمن و اسفند سال جاری وجود ندارد، افزود: دو ماه پایانی سال بازار اجاره بها در کشور تغییر قیمتی را تجربه نمی‌کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: با توجه به مخالفت کمیسیون تلفیق مجلس با رشد نرخ حامل‌های انرژی برای سال 97 و اینکه اتفاق جدیدی در بازار تا پایان سال رخ نمی‌دهد از این رو رشد قیمت در بازار مسکن و اجاره‌بها رخ نخواهد داد.

 

منبع: فصل اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند