سلسله گزارش‌های نقادانه تجارت‌نیوز از کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌ها

بانک منضبطی که دیگر سودده نیست

افزایش 129 درصدی مطالبه از بانک‌های دیگر، کاهش 44 درصدی سود سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌ها، افزایش 73 درصدی مطالبات مشکوک‌الوصول، نصف شدن سود انباشته و ایجاد زیان خالص از ویژگی‌های کارنامه مالی بانک حکمت ایرانیان در سال گذشته بوده است.
بانک منضبطی که دیگر سودده نیست

افزایش ۱۲۹ درصدی مطالبه از بانک‌های دیگر، کاهش ۴۴ درصدی سود سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌ها، افزایش ۷۳ درصدی مطالبات مشکوک‌الوصول و نصف شدن سود انباشته و ایجاد زیان خالص از ویژگی‌های کارنامه مالی بانک حکمت ایرانیان در سال گذشته بوده است.

همچنین این بانک در پایان سال گذشته معادل ۸۴ درصد دارایی خود یعنی ۳٫۷ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است. این در حالی است به گفته مدیرعامل آن طی هشت سال فعالیت حتی یک شب اضافه‌برداشت از بانک مرکزی نداشته است.

بانک حکمت ایرانیان در سال ۱۳۸۹ با سرمایه‌ ۴۰۰ میلیارد تومانی در قالب یک بانک غیردولتی تجاری و با هدف ارتقای منزلت اجتماعی و بهبود معیشت کارکنان نیروهای مسلح فعالیت خود را آغاز کرد.

بانک حکمت ایرانیان از ۱۴ شرکت خصوصی دولتی و نهادهای دولتی تشکیل شده‌ است.

بانک حکمت ایرانیان در پایان سال گذشته دارای ۴٫۴ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ با ۲۰ درصد رشد مواجه بوده است.

طبق اعلام بانک حکمت ایرانیان اصلی‌ترین سهام‌دار این بانک فرماندهی کل نیروهای مسلح بوده که مالک بیش از ۵۰ درصد سهام این بانک است. شرکت هواپیمایی کاسپین، بنیاد تعاون آجا، شرکت خصوصی عمران توسعه‌گران پیشگام و… از دیگر سهام‌داران این مجموعه هستند.

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه سال ۱۳۹۶ بانک حکمت ایرانیان حاوی نکات قابل توجهی است.

بانک حکمت ایرانیان با در اختیار داشتن شبکه‌ای از ۱۳۳ شعبه بانکداری و ۷۳ باجه به عنوان یکی از بانک‌های تجاری ایران شناخته می‌شود.

بانک حکمت ایرانیان در زمینه بنگاه‌داری شامل دو شرکت‌ «توسعه فناوری و تجارت حکمت» و «توسعه و عمران حکمت ایرانیان» است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، بانک حکمت ایرانیان طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان سال ۱۳۹۶ معادل ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، بانک حکمت ایرانیان در پایان سال ۱۳۹۶ دارای ۴٫۴ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ با ۲۰ درصد رشد مواجه بوده است.

دارایی بانک حکمت ایرانیان نصف دارایی پست بانک ایران است.

رشد ۱۲۹ درصدی وام بین بانکی

بازده دارایی‌ها در بخش سود تسهیلات اعطایی نشان داده‌ می‌شود که برای بانک حکمت ایرانیان در پایان سال ۱۳۹۶ با دو درصد کاهش نسبت به سال ۱۳۹۵ به ۴۰۲ میلیارد تومان رسیده است.

از ۴٫۴ هزار میلیارد تومان دارایی بانک حکمت ایرانیان تا پایان سال ۱۳۹۶، معادل ۵۱ درصد از آن (۲٫۲ هزار میلیارد تومان) به صورت وام‌ و مطالبات در دست اشخاص غیردولتی است.

همچنین بانک حکمت ایرانیان در سال گذشته ۶۵۴ میلیارد تومان از بانک‌ها و موسسات اعتباری مطالبه داشته (وام بین بانکی) که این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۲۹ درصد افزایش داشته است.

بانک حکمت ایرانیان در سال ۱۳۹۶ هیچ نوع سرمایه‌گذاری در بخش املاک نداشته است.

موجودی نقد بانک حکمت ایرانیان در سال گذشته در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰۱ درصد افزایش داشته است.

همچنین این بانک تا پایان سال ۱۳۹۶ در قسمت دارایی‌های خود ۱۱۸ میلیارد تومان در بخش بازار سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۲۴ درصد آن را افزایش داده است.

۴٫۵ درصد دارایی این بانک (معادل ۲۰۴ میلیارد تومان) به‌عنوان ذخیره نقد در اختیار این بانک است. موجودی نقد بانک حکمت ایرانیان در سال گذشته روند رو به رشدی داشته، به‌طوری که موجودی نقد این بانک در دوره مذکور در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰۱ درصد افزایش داشته است.

آمار و عملکرد مالی بانک حکمت ایرانیان در سال 1395

کاهش سود حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری

در بخش سود و زیان، درآمد مشاع بانک (درآمد به پشتوانه سپرده‌های مردم) در پایان سال گذشته به ۴۶۲ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۵ با کاهش ۱۱ درصدی مواجه بوده است.

سهم سود سپرده‌گذاران از درآمدهای مشاع بانک بیش از ۳۸۵ میلیارد تومان و سهم بانک ۷۷ میلیارد تومان بوده است.

قسمتی از درآمد مشاع که مربوط به سود به‌دست‌آمده و دریافت جریمه‌های دیرکرد از دریافت‌کنندگان وام‌های بانکی است در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل دو درصد کاهش داشته است. این در حالی‌ است که این مقدار سود به‌دست‌آمده از پرداخت وام‌های بانکی بیش از شش برابر سودی است که بانک از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌هایش به دست آورده است.

سود حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌های بانک حکمت ایرانیان در سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ کاهش ۴۴ درصدی داشته است.

بانک حکمت ایرانیان در پایان سال گذشته معادل ۸۴ درصد دارایی خود یعنی ۳٫۷ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است

در مجموع کل درآمدهایی که در سال ۱۳۹۶ مختص به بانک حکمت ایرانیان بوده به ۱۹۰ میلیارد تومان می‌رسد که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۲۲ درصد کاهش داشته است.

صورت مالی بانک حکمت ایرانیان نشان می‌دهد این بانک در پایان سال گذشته معادل ۸۴ درصد دارایی خود یعنی ۳٫۷ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

بانک حکمت ایرانیان در دوره مذکور به بانک‌ها و موسسات اعتباری ۴۳ میلیارد تومان بدهی داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۶۱ درصد کاهش داشته است.

عدم بدهی به بانک مرکزی

بانک حکمت ایرانیان در طول هشت سال فعالیت خود هیچ بدهی به بانک مرکزی نداشته، به طوری که مدیرعامل بانک حکمت ایرانیان طی مصاحبه‌ای عنوان کرده: بانک حکمت ایرانیان طی هشت سال فعالیت حتی یک شب اضافه‌برداشت از بانک مرکزی نداشته است.

بیشترین سهم از بدهی‌های بانک حکمت ایرانیان مربوط به سپرده‌های بلندمدتی است که افراد حقیقی و حقوقی در قالب سرمایه‌گذاری در اختیار این بانک قرار داده‌اند.

این بانک توانسته در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۹۰ میلیارد تومان سپرده بلندمدت را جذب کند.

مجموع سپرده‌گذاری بلندمدت بانک حکمت ایرانیان تا پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۲٫۸ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۱ درصد رشد داشته است.

کل سپرده جمع آوری شده بانک حکمت ایرانیان تا پایان سال گذشته ۳٫۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

همچنین سهم قابل توجهی از بدهی‌های بانک حکمت ایرانیان که حدود ۲۰ درصد و معادل ۷۸۴ میلیارد تومان است متعلق به سپرده‌های دیداری و پس‌انداز افراد بوده که در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۶۱٫۸ درصدی همراه بوده است.

در مجموع سپرده جمع آوری‌شده بانک حکمت ایرانیان تا پایان سال گذشته ۳٫۶ هزار میلیارد تومان بوده که بر اساس این میزان سپرده بانک حکمت ایرانیان حدود ۳۱۳ میلیارد تومان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی نگهداری کرده تا تمامی سپرده‌های مردم نزد این بانک توسط بانک مرکزی تضمین شده باشد.

در صورت سود و زیان بانک حکمت ایرانیان میزان انتقال به اندوخته قانونی صفر بوده، عدم بدهی این بانک به بانک مرکزی نشان می‌دهد این میزان سپرده قانونی در بانک مرکزی از محل استقراض از جایی دیگر تامین شده است.

پرداخت ۲٫۲ هزار میلیارد تومان وام به اشخاص غیر دولتی

تسهیلات پرداختی بانک به اشخاص غیر دولتی (به غیر از بانک‌ها) در سال گذشته ۲٫۲ هزار میلیارد تومان بوده که از این محل حدود ۴۰۲ میلیارد تومان عایدی نصیب بانک شده است.

تسهیلات پرداختی بانک در پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد پنج درصدی همراه بود.

به میزان مطالباتی که احتمال وصول آن تشخیص داده نشود ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در نظر گرفته می‌شود که در این بانک در پایان سال گذشته ۲۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۷۳ درصد افزایش داشته است.

از متغییر هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول به عنوان نقطه ابهام بانک‌ها نام برده می‌شود زیرا بانک‌ها باید براساس میزان تعهد مشتریان در بازپرداخت وام‌ها ذخیره در نظر بگیرند. به گفته کارشناسان بانکی، برخی بانک‌ها برای اینکه سود بالاتری را اعلام کنند این میزان ذخیره را در نظر نمی‌گیرند و با نرخ سود بالاتر قرارداد مشتریان را تمدید و بحران را به آینده منتقل می‌کنند.

وضعیت سودآوری بانک حکمت ایرانیان از سود خالص ۸۲ میلیاردی در سال ۱۳۹۵ به زیان خالص ۳۰ میلیاردی در سال گذشته رسیده است.

در بخش سرمایه و حقوق صاحبان سهام، بانک حکمت ایرانیان تا پایان سال ۱۳۹۶ دارای ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ تغییری نداشته است.

بانک حکمت ایرانیان در سال ۱۳۹۶ با توجه به درآمد ۱۹۰ میلیارد تومانی و هزینه ۲۲۰ میلیارد تومانی حدود ۳۰ میلیارد تومان زیان خالص در سال ۱۳۹۶ ایجاد کرد.

طبق صورت مالی منتشره وضعیت سودآوری این بانک از سود خالص ۸۲ میلیاردی در سال ۱۳۹۵ به زیان خالص ۳۰ میلیاردی در سال گذشته رسیده است.

مطابق آخرین اطلاعات مالی، این بانک در سال گذشته حدود ۳۳٫۶ میلیارد تومان سود انباشته داشته که نسبت سال ۱۳۹۵ معادل ۵۳ درصد کاهش داشته است.

کفایت سرمایه بانک حکمت ایرانیان ۱۷ درصد و بیشتر از هشت درصد حد نصاب مقرر در الزامات بانک مرکزی بوده است.

این بانک با نماد معاملاتی «حکمت» با سرمایه‌ای به حجم ۴۰۰ میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز