سلسله گزارش‌های نقادانه تجارت‌نیوز از کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌ها

بانکی که نصف سرمایه‌اش، زیان انباشته دارد

بانکی که نصف سرمایه‌اش، زیان انباشته دارد
رشد 481 درصدی پرداخت وام بین بانکی، رشد سه برابری دارایی نقدی و بدهی بانکی، افزایش 165 درصدی بدهی به بانک مرکزی و داشتن زیان انباشته‌ای به میزان نصف سرمایه تنها بخشی از کارنامه مالی پست بانک ایران در سال گذشته است.

رشد ۴۸۱ درصدی پرداخت وام بین بانکی، رشد سه برابری دارایی نقدی و بدهی بانکی، افزایش ۱۶۵ درصدی بدهی به بانک مرکزی و داشتن زیان انباشته‌ای به میزان نصف سرمایه تنها بخشی از کارنامه مالی پست بانک ایران در سال گذشته است.

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه سال ۱۳۹۶ پست بانک ایران حاوی نکات قابل توجهی است.

پست بانک ایران در سال ۱۳۷۵ به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب یک بانک دولتی فعالیت خود را آغاز کرد.

پست بانک ایران با در اختیار داشتن شبکه‌ای از ده‌ها هزار دفتر خدمات ارتباطی روستایی، به عنوان گسترده‌ترین بانک کشور از نظر دسترسی در نقاط دور دست ایران شناخته می‌شود.

سرمایه بانک تجارت بیش از ۱۵ برابر میزان سرمایه پست بانک ایران است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، پست بانک ایران طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان سال ۱۳۹۶ معادل ۳۲۳ میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده است.

سرمایه بانک تجارت بیش از ۱۵ برابر میزان سرمایه پست بانک ایران است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، پست بانک ایران در پایان سال ۱۳۹۶ دارای ۹٫۷ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ با ۴۵ درصد رشد مواجه بوده است.

از ۹٫۷ هزار میلیارد تومان دارایی پست بانک ایران تا پایان سال ۱۳۹۶، معادل ۰٫۷ درصد از آن (۷۷ میلیارد تومان) به صورت وام‌ و مطالبات در دست دولت و حدود ۵۳٫۶ درصد (۵٫۲ هزار میلیارد تومان) در دست اشخاص غیردولتی است.

رشد وحشتناک وام بین بانکی

پست بانک ایران در سال گذشته ۱٫۸ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها و موسسات اعتباری مطالبه داشته (وام بین بانکی) که این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۴۸۱ درصد افزایش داشته است.

پست بانک ایران در سال ۱۳۹۶ هیچ نوع سرمایه‌گذاری در بخش املاک نداشته است.

با وجود اینکه میزان دارایی پست بانک ایران به یک دهم بانک آینده هم نمی‌رسد اما با این حال این بانک بیش از هفت برابر بانک آینده به بانک‌های دیگر وام داده است.

همچنین این بانک تا پایان سال ۱۳۹۶ در قسمت دارایی‌های خود ۲۹۲ میلیارد تومان در بخش بازار سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان پنج درصد آن را افزایش داده است.

با وجود اینکه میزان دارایی پست بانک ایران به یک‌دهم بانک آینده هم نمی‌رسد اما با این حال این بانک بیش از هفت برابر بانک آینده به بانک‌های دیگر وام داده است.

۵٫۸ درصد دارایی پست بانک ایران (معادل ۵۷۱ میلیارد تومان) به‌عنوان ذخیره نقد در اختیار این بانک است.

موجودی نقد پست بانک ایران در سال گذشته روند رو به رشدی داشته، به طوری که موجودی نقد این بانک در دوره مذکور در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۹۸ درصد افزایش داشته است.

میزان دارایی پست بانک ایران معادل نصف دارایی بانک ایران زمین است اما بازده دارایی در پست بانک ایران بیشتر بوده، به طوری که درآمد مشاع پست بانک ایران دو برابر درآمد مشاع بانک ایران زمین است.

در بخش سود و زیان، درآمد مشاع بانک (درآمد به پشتوانه سپرده‌های مردم) در پایان سال گذشته به ۹۷۹ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۴۱ درصدی مواجه بوده است.

سهم سود سپرده‌گذاران از درآمدهای مشاع سال گذشته ۷۸۰ میلیارد تومان و سهم بانک ۱۹۸ میلیارد تومان بوده است.

عملکرد پست بانک ایران در سال ۱۳۹۶

رشد چشمگیر سود حاصل از سرمایه‌گذاری

قسمتی از درآمد مشاع که مربوط به سود به‌دست‌آمده و دریافت جریمه‌های دیرکرد از دریافت‌کنندگان وام‌های بانکی است در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۱۹ درصد رشد داشته است. این در حالی‌ است که این مقدار سود به‌دست‌آمده از پرداخت وام‌های بانکی بیش از ۲٫۵ برابر سودی است که بانک از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌هایش به دست آورده است.

سود حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌های پست بانک ایران در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۶۸ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش ۱۷۵ درصدی داشته است.

در سال گذشته عملکرد سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌های بانک پارسیان تقریبا هم‌سطح با عملکرد پست بانک ایران بوده است.

در مجموع کل درآمدهایی که در سال ۱۳۹۶ مختص به پست بانک ایران بوده به ۵۵۷ میلیارد تومان می‌رسد که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۸ درصد رشد داشته است.

پست بانک ایران در سال گذشته به بانک‌ها و موسسات اعتباری ۱٫۷ هزار میلیارد تومان بدهی داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۱۸۷ درصد افزایش داشته است.

افزایش بدهی‌های بانکی

صورت مالی پست بانک ایران نشان می‌دهد این بانک در پایان سال گذشته معادل ۹۸ درصد دارایی خود یعنی ۹٫۶ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

پست بانک ایران در دوره مذکور به بانک‌ها و موسسات اعتباری ۱٫۷ هزار میلیارد تومان بدهی داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۱۸۷ درصد افزایش داشته است.

میزان بدهی پست بانک ایران به بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ بیش از هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۶۵ درصد افزایش داشته است.

بیشترین سهم از بدهی‌های پست بانک ایران مربوط  به سپرده‌های بلندمدتی است که افراد حقیقی و حقوقی در قالب سرمایه‌گذاری در اختیار این بانک قرار داده‌اند.

در صورت سود و زیان پست بانک ایران میزان انتقال به اندوخته قانونی صفر بوده که نشان می‌دهد میزان سپرده قانونی در بانک مرکزی از محل استقراض از خود بانک مرکزی تامین شده است.

مجموع سپرده‌گذاری بلندمدت پست بانک ایران تا پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۳٫۱ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰ درصد رشد داشته است.

همچنین سهم قابل توجهی از بدهی‌های پست بانک ایران که حدود ۳۱ درصد و معادل سه هزار میلیارد تومان است متعلق به سپرده‌های دیداری و پس‌انداز افراد بوده که در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۲۹ درصدی همراه بوده است.

مجموع سپرده جمع‌آوری شده پست بانک ایران تا پایان سال گذشته شش هزار و ۲۳۹ میلیارد تومان بوده که بر اساس این میزان سپرده بانک تجارت حدود ۶۸۷ هزار میلیارد تومان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی نگهداری کرده تا تمامی سپرده‌های مردم نزد این بانک توسط بانک مرکزی تضمین شده باشد.

در صورت سود و زیان پست بانک ایران میزان انتقال به اندوخته قانونی صفر بوده که نشان می‌دهد این میزان سپرده قانونی در بانک مرکزی از محل استقراض از خود بانک مرکزی تامین شده است.

پست بانک ایران در سال گذشته معادل نصف سرمایه‌اش زیان انباشته داشته، به طوری که زیان انباشته این بانک با کاهش دو درصدی نسبت سال ۱۳۹۵ حدود ۱۴۳ میلیارد بوده است.

پست بانک ایران در سال گذشته هیچ تسهیلاتی به اشخاص دولتی پرداخت نکرده اما میزان تسهیلات پرداختی‌اش به اشخاص غیردولتی (به غیر از بانک‌ها) در سال گذشته بیش از پنج هزار میلیارد تومان بوده که از این محل حدود ۷۱۰ میلیارد تومان عایدی نصیب بانک شده است.

تسهیلات پرداختی بانک در پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۲۲ درصدی همراه بود.

به میزان مطالباتی که احتمال وصول آن تشخیص داده نشود، ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در نظر گرفته می‌شود که در پست بانک ایران در پایان سال گذشته ۱۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۲۳ درصد کاهش داشته است.

از متغییر هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول به عنوان نقطه ابهام بانک‌ها نام برده می‌شود زیرا بانک‌ها باید بر اساس میزان تعهد مشتریان در بازپرداخت وام‌ها ذخیره در نظر بگیرند. به گفته کارشناسان بانکی، برخی بانک‌ها برای اینکه سود بالاتری را اعلام کنند این میزان ذخیره را در نظر نمی‌گیرند و با نرخ سود بالاتر قرارداد مشتریان را تمدید و بحران را به آینده منتقل می‌کنند.

زیان انباشته‌ای معادل نصف سرمایه

در بخش سرمایه و حقوق صاحبان سهام، پست بانک ایران تا پایان سال ۱۳۹۶ دارای ۳۲۳ میلیارد تومان سرمایه بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ تغییری نداشته است.

پست بانک ایران در سال ۱۳۹۶ با توجه به درآمد ۵۵۷ میلیارد تومانی و هزینه ۵۵۳ میلیارد تومانی حدود چهار میلیارد تومان سود خالص در سال ۱۳۹۶ ایجاد کرد که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۳۱ درصد کاهش داشته است.

مطابق آخرین اطلاعات مالی، این بانک در سال گذشته معادل نصف سرمایه‌اش زیان انباشته داشته، به طوری که زیان انباشته پست بانک ایران با کاهش دو درصد نسبت سال ۱۳۹۵ حدود ۱۴۳ میلیارد بوده است.

این بانک با نماد معاملاتی «وپست» با سرمایه‌ای به حجم ۳۲۳ میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند