ارزش معاملات هفتگی بورس از مرز 100 هزار میلیارد تومان گذشت

ارزش معاملات هفتگی بورس از مرز 100 هزار میلیارد تومان گذشت

در پایان معاملات این هفته بورس شاخص کل با رشدی ۶٫۸ درصدی نسبت به هفته گذشته و عبور از مرز ۲ میلیون واحدی به کار خود پایان داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در پایان معاملات این هفته بورس شاخص کل با رشدی 6.8 درصدی نسبت به هفته گذشته و عبور از مرز 2 میلیون واحدی در قله 2 میلیون و 34 هزار و 187 واحدی آرام گرفت. در این مدت شاخص کل هم‌وزن نیز رشدی 4.8 درصدی را به ثبت رساند تا هفته صعودی بورس با حدود 13 هزار واحد رشد به پایان برسد.

در اولین روز هفته، شاخص شروعی قدرتمند داشت و پس از انجام 2 میلیون و 115 هزار معامله و جابجایی بیش از 10 میلیارد و 598 میلیون سهم و ثبت رشد 3 درصدی در نهایت به سطح یک میلیون و 961 هزار واحدی رسید. در این روز ارزش کل معاملات 17 هزار و 633 میلیارد تومان بود. در این روز که سه نماد شپنا، شتران و خودرو بیشترین ارزش معاملات روز را به خود اختصاص دادند، معاملات بلوکی تاپیکو، سفارس و پارسان نیز انجام شد.

دومین روز هفته روز سرنوشت‌سازی برای بورس بود و شاخص کل توانست برای اولین بار از مرز 2 میلیون واحدی عبور کند. در پایان این روز که حجم معاملات بیش از 13.5 میلیارد سهم بود ارزش معاملات نیز به 23 هزار و 918 میلیارد تومان رسید. سه نماد شپنا، وبانک و خساپا بیشتریان ارزش معاملات روز را به خود اختصاص دادند. در روز یکشنبه شاخص کل هم‌وزن بازهم رشدی کمتر از شاخص کل داشت. همچنین در این روز نماد تکنو و کاما به ترتیب با 12.4 و 2.4 درصد منفی بازگشایی شدند.

در سومین روز هفته، شاخص کل نسبت به عبور از مرز دو میلیون واحدی واکنش نشان داد و روزی منفی را پشت سر گذاشت بدین ترتیب که با افتی 0.9 درصدی مجددا به زیر دو میلیون واحد بازگشت. اگر چه افت شاخص کل هم‌وزن در این روز کمتر از 0.2 درصد بود. در روزی که حجم معاملات کمتر از 8.5 میلیارد سهم بود ارزش معاملات 16 هزار میلیارد تومان به ثبت رسید. در این روز نمادهای فولاد، فخوز، فسپا، زمگسا، کماسه، وتجارت، تیپیکو و غاذر به دلیل برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شدند.

سومین روز هفته با یک عرضه اولیه همراه بود. کم‌هزینه‌ترین عرضه اولیه بورس با نقدینگی موردنیاز 10 هزار تومانی در این روز انجام گرفت و رکورد مشارکت در عرضه اولیه با بیش از 5 میلیون و 400 هزار نفر شکسته شد. در پایان روزی که رکورد ارزش معاملات روزانه بورس شکسته شد، بیش از 12 میلیارد و 672 میلیون سهم معامله شد تا ارزش کل معاملات به 24 هزار و 198 میلیارد تومان برسد. البته شاخص کل در نهایت تنها 2 هزار واحد رشد کرد تا همچنان زیر سطح 2 میلیون واحدی قرار داشته باشد.

روز چهارشنبه نیز شاهد یک عرضه اولیه دیگر در بورس بودیم. تامین سرمایه امین با مشارکت بالای 5 میلیون و 300 هزار نفر عرضه شد و در پایان آن به هر نفر حدود 161 سهم با ارزشی معادل 168 هزار تومان تخصیص داده شد. در پایان روز شاخص کل بورس حدود 2 درصد و شاخص هم‌وزن 0.8 درصد رشد کرد. سه نماد شستا، فارس و فملی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند و از نظر ارزش معاملات نیز شتران، شپنا و خودرو بهترین عملکرد را داشتند.


در پایان هفته در حالی شاخص کل رشدی 6.8 درصدی را به ثبت رساند که ارزش هفتگی کل معاملات بالای 100 هزار میلیارد تومان به ثبت رسید تا میانگین ارزش معاملات روزانه بالای 20 هزار میلیارد تومان به ثبت برسد. رقمی که نسبت به هفته گذشته رشدی 4.5 درصدی داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند