فرآیند ترخیص کالا به 4 روز کاهش یافت

فرآیند ترخیص کالا به 4 روز کاهش یافت

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه کشف قاچاق در سیستم گمرکی سرعت بیشتری پیدا کرده است از کاهش فاصله زمانی تخلیه و ترخیص کالا از ۲۶ روز به ۴ روز خبر داد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه کشف قاچاق در سیستم گمرکی سرعت بیشتری پیدا کرده است از کاهش فاصله زمانی تخلیه و ترخیص کالا از ۲۶ روز به ۴ روز خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه مراسم رونمایی از برنامه‌های هوشمندسازی خدمات گمرکی، با بیان اینکه یکی از مزایای هوشمندسازی گمرک شفاف‌سازی در عملکرد این دستگاه بوده است اظهار کرد: ممکن است عده‌ای ادعا کنند در برخی از گمرکات شفافیت وجود ندارد اما در حال حاضر گمرکات در فضا و محیطی الکترونیکی قرار دارند و قاچاق کالا در ترانزیت را به سرعت کشف می‌کنیم که البته این اقدام به‌دلیل هوشمندسازی سیستم‌های گمرکی است.

وزیر اقتصاد همچنین گفت که در طول یک‌سال گذشته توانستیم فاصله زمانی بین تخلیه و ترخیص کالا را به شدت کاهش دهیم طوری‌که میزان کاهش از ۲۶ روز به ۴ روز رسیده است.

دژپسند با اشاره به بحث دریافت‌ها و پرداخت‌ها در سیستم گمرکی اظهار کرد: در این مساله نیز هوشمندسازی سیستم‌ها به کمک ما آمده و در کنار صرفه‌جویی در زمان، میزان مصرف کاغذ و میزان وقت افراد برای مراجعه به گمرک کاهش‌یافته که اینها به نوعی صرفه‌جویی‌های ملی هستند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه دستیابی به هدف دولت هوشمند دور از دسترس نیست، ادامه داد: سهولت و روانی کار در گمرک برای فعالان اقتصادی افزایش یافته و ما در مقابله با فساد سرعت بیشتری داریم و مجموعه این اقدامات باعث افزایش اعتماد فعالان اقتصادی نیز شده است.

دژپسند همچنین درباره کالاهایی مانند سیگار که برندهای خارجی آنها در بازار زیاد یافت می‌شود نیز اظهار کرد: ادعای این را نداریم که صدرصد محموله‌ها مانیتورینگ می‌شود اما روش‌های خوبی برای کاهش فرار این کالاها به اجرا رسانده‌ایم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای تجهیز تمام گمرکات به ایکس‌ری نیازمند تامین مالی هستیم، اضافه کرد: تولید ایکس‌ری در داخل کشور به مراحل مطلوبی رسیده هر چند ممکن است به سرعت دلخواه به تولید ایکس‌ری نرسیده‌ایم اما معتقدیم می‌توانیم در این حوزه از ظرفیت‌های بخش‌خصوصی هم استفاده کنیم به این صورت که بخش خصوصی بتوانند از ارزیابی‌های انجام شده توسط ایکس‌ری درآمد داشته باشند.

او همچنین درباره طولانی بودن ترخیص کالا در بنادر تاکید کرد: بین دستگاه‌های حاکمیتی جنگ حیدری-نعمتی وجود ندارد اما اینکه گفته می‌شود تاخیر در ترخیص کالا در بنادر ناشی از طولانی بودن اقدامات در گمرک است قابل بررسی است چراکه کالا پس از اظهار گمرکی در اختیار گمرک قرار می‌گیرد و قبل از آن در اختیار بنادر است. تنها دلیلی که باعث توقف کالا پس از اظهار گمرکی می‌شود بررسی استانداردهای مورد نیاز است.

دژپسند در پایان با اشاره به هوشمندسازی گمرکات کشور اضافه کرد: از این پس هر یک‌ماه یک سرویس الکترونیک و هوشمند به سرویس‌های گمرکی اضافه می‌شود.

در ادامه این مراسم که معاونان وزارت اقتصاد و مسئولان گمرکی در آن حضور داشتند از برخی از خدمات جدید هوشمند گمرک ایران از جمله گمرک موبایل، پلمب هوشمند و شبکه اجتماعی فعالان اقتصادی رونمایی شد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند