فراخوان آئودی برای ۱۲۷ هزار خودروی دیزلی

فراخوان آئودی برای ۱۲۷ هزار خودروی دیزلی

سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای آلمان، شرکت خودروسازی آئودی را به منظور بازرسی نرم‌افزار کنترل میزان آلایندگی هوا در خودروهای دیزلی خود، ملزم به فراخوان ۱۲۷ هزار دستگاه خودرو کرده است.

خودروساز آئودی که زیرمجموعه ای از شرکت فولکس واگن آلمان است در بیانیه‌ای اعلام کرده است: این فراخوان شامل همان مدل‌هایی می‌شود که در ماه ژوئیه در مدل‌های وی ۶ (V۶) و وی ۸ (V۸) فراخوانده شده بودند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آئودی در ادامه این بیانیه تاکید کرده است: نرم‌افزار مدیریت و کنترل میزان آلایندگی هوا که بر روی موتور خودروهای دیزلی نصب شده است،

به‌طور تمام و کمال بازرسی، آزمایش و کنترل خواهد شد تا از هرگونه مشکل احتمالی در رابطه با میزان آلایندگی این خودروها جلوگیری بعمل آورده شود.

گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای در آلمان از این شرکت خودروسازی خواسته است که در تاریخ دوم فوریه سال جاری میلادی پاسخگوی نرم‌افزار کنترل و مدیریت میزان آلایندگی نصب شده بر روی موتور خودروهای دیزلی اش باشد و چگونگی بروزرسانی و ارتقای نرم افزار مذکور را برای این سازمان تشریح کند تا به سرنوشت مشابه شرکت مادر (فولکس واگن) دچار نشود.

سال ۲۰۱۵ میلادی (نزدیک به دو سال پیش) رسوایی پرونده خودروهای آلاینده فولکس واگن آلمان برای نخستین‌بار در آمریکا افشا شد چرا که پس از آزمایش‌های صورت گرفته مشخص شد نرم افزار مدیریت میزان آلایندگی موتور خودروهای دیزلی این شرکت در آمریکا دستکاری شده بود.

فولکس واگن پس از اعتراف به تقلب، به پرداخت ۴.۳ میلیارد دلار جریمه محکوم شد و هنوز هم با مشکلات حقوقی در آلمان، آمریکا و سراسر جهان مواجه است.

این شرکت ۲۲ میلیارد یورو را برای پرداخت خسارات حاصل اختصاص داده است و همچنان هم به ایجاد آلودگی در محیط‌زیست در جهان متهم است.

حالا نگرانی های بوجود آمده چندان هم غیر منظقی بنظر نمی‌رسد چرا که شرکت آئودی نیز از زیر مجموعه‌های مهم فولکس واگن بوده و این امکان وجود دارد که خودروهای دیزلی ساخت آئودی نیز آلایندگی بیش از حد مجازی داشته باشند که تاکنون از تیررس نگاه سازمان‌های کنترل کننده همچون سازمان حمل‌و‌نقل جاده‌ای آلمان دور مانده باشد.

با آنکه آئودی اعلام کرده است که خودروهای مشکوک را خود بارها تحت بررسی‌های دقیق و آزمایش‌های چندگانه قرار داده است اما هنوز این مساله جای شک و شبهه دارد.

در نوامبر گذشته بود که این خودروساز آلمانی تعداد پنج هزار دستگاه خودروی دیزلی را به منظور اصلاح و تعمیر نرم افزار کنترل آلایندگی هوا فراخواند چرا که گزارش‌ها نشان می‌داد این خودروها نیتروژن اکسید زیادی تولید و وارد هوا می‌کنند.

 

منبع: رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند