قانون دوچرخه‌سواری بانوان در ایران

قانون دوچرخه‌سواری بانوان در ایران

دوچرخه‌سواری نوعی ورزش هوازی است که مداومت انجام آن سبب حفظ تناسب اندام و سلامتی می‌شود. دوچرخه‌سواری بنا بر عرف جامعه در بین آقایان بیشتر از بانوان مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است. اما دوچرخه‌سواری بانوان فواید بیشماری دارد که نباید از آنها غافل شد.

فواید دوچرخه‌سواری بانوان

دوچرخه‌سواری نوعی ورزش هوازی است که مداومت انجام آن سبب حفظ تناسب اندام و سلامتی می‌شود. دوچرخه‌سواری بنا بر عرف جامعه در بین آقایان بیشتر از بانوان مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است. اما دوچرخه‌سواری بانوان فواید بیشماری دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

دوچرخه‌سواری بانوان

 • در حین دوچرخه‌سواری میزان تولید دوپامین (انتقال دهنده عصبی ) افزایش می‌یابد. این افزایش سبب افزایش سوخت‌وساز بدن می‌شود.
 • زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به فشار خون هستند. دوچرخه‌سواری در کاهش ابتلا به بیماری فشار خون نقش به سزایی دارد.
 • به علت ساختار بدنی متفاوت مردان و زنان، زنان فشار مفصلی کمتری را می‌توانند تحمل کنند. دوچرخه‌سواری فشار مفصلی کمی را برای بانوان در پی دارد.
 • کاهش استرس یکی دیگر از پیامدهای این ورزش برای بانوان است.
 • با افزایش سن کیفیت خواب تقلیل می‌یابد و این امر در زنان شایع‌تر است. در جهت بهبود کیفیت خواب در بانوان، دوچرخه‌سواری بهترین انتخاب است.
 • بانوانی که از چاقی گلابی شکل (پا، شکم، باسن) رنج می‌برند با انجام این ورزش می‌توانند به سرعت به اندام مورد علاقه خود دست یابند.
 • افزایش قدرت یادگیری و تمرکز از محاسن دیگر دوچرخه‌سواری بانوان است.
 • مادرانی که عادت به دوچرخه‌سواری دارند همراهان بهتری برای کودکان خود هستند زیرا این ورزش اثر مثبتی بر روی خلق‌وخو دارد.
 • افزایش میل جنسی از مزایای دیگر دوچرخه‌سواری است پس مداومت به انجام این ورزش می‌تواند در طولانی مدت سبب افزایش کیفیت روابط زناشویی شود.
 • ورزش دوچرخه‌سواری در کنار سایر ورزش‌های مکمل می‌تواند در تقویت عضلات کمر و کاهش درد آن موثر باشد.
 • با توجه به اینکه در دوران بارداری بانوان با درد کمر، خشکی مفاصل و … مواجه می‌شوند، انجام ورزش دوچرخه‌سواری بهترین انتخاب برای آنها در این دوران است.
 • افزایش طول عمر یکی دیگر از مزایای دوچرخه‌سواری بانوان است.
 • افزایش لذت از محیط اطراف یکی دیگر از محاسن این ورزش است زیرا در حین دوچرخه‌سواری مانعی برای جدا کردن فرد از محیط بیرون وجود ندارد.
 • با توجه به اینکه دوچرخه‌سواری در جامعه ما همواره محدود به آقایان بوده است، حضور بانوان در این عرصه سبب افزایش اعتماد به نفس و خودباوری آنها می‌شود.

بانوان دوچرخه سوار مادرانی شاداب‌تر هستند

قانون دوچرخه‌سواری بانوان در ایران

همان‌طور که در بالا اشاره شد ورزش دوچرخه‌سواری به عنوان یک ورزش هوازی برای سلامت بدن مفید است. اما  از دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه نیز استفاده می‌شود. عرف جامعه این ورزش را برای بانوان نمی‌پسندد به طوری که بسیاری حتی متصور هستند که برای دوچرخه‌سواری منع قانونی وجود دارد. اما باید گفت از نظر قانون زمانی کاری جرم به حساب می‌آید که برای آن مجازاتی در نظر گرفته شود. طبق قوانین مصوب جمهوری اسلامی ایران، هیچ قانونی مبنی بر جرم بودن دوچرخه‌سواری بانوان وجود ندارد.

بر اساس گفته‌های بالا می‌توان نتیجه گرفت که آنچه تا به امروز مانع از دوچرخه‌سواری بانوان شده است عرف جامعه بوده نه منع قانونی. لازم به ذکر است اگر بانوان در حین دوچرخه‌سواری پوشش مناسبی نداشته باشند، به علت منع قانونی بدحجابی، ممکن است خاطی و مجرم تلقی شوند اما در غیر این صورت صرفا به علت سوار شدن بر دوچرخه مجرم نیستند.

سخن پایانی

ورزش برای حفظ سلامت انسان‌ها مفید است و بانوان نیز از این امر مستثنی نیستند. همان‌طور که در بالا اشاره شد دوچرخه‌سواری از ورزش‌های مفید برای بانوان است اما آنچه سبب محدودیت استفاده از آن شده است عدم وجود فرهنگ‌سازی در جامعه است. با توجه به ضعف فرهنگی در این حوزه، حضور بانوان دوچرخه‌سوار در سطح شهر با واکنش‌های منفی همراه است. بنابراین بهتر است تا زمانی که این فرهنگ توسط عموم مردم جامعه پذیرفته نشده است پیست‌های مخصوصی برای دوچرخه‌سواری بانوان تعبیه شود تا آنها نیز بتوانند با استفاده از این ورزش سلامت خود را تضمین کنند. اما نباید از اهمیت جایگزینی وسایل نقلیه آلاینده با دوچرخه غافل شد و بهتر است در راستای همه‌گیری این فرهنگ تلاش شود. در نهایت باید گفت این ورزش نیز همچون سایر ورزش‌ها اگر اصولی انجام نشود ممکن است با عوارضی همراه باشد که این عوارض تنها مختص بانوان نیست و البته برای مواردی که خانم‌ها آمادگی جسمانی بالایی برای دوچرخه‌سواری ندارند، توصیه ما خرید دوچرخه برقی است مخصوصا برای خانم‌هایی که علاقه دارند از موتور برقی استفاده کنند چون دوچرخه‌های برقی هم حس دوچرخه‌سواری و هم لذت موتورسواری را برای خانم‌ها فراهم می‌کنند.‌‌

پیست دوچرخه‌سواری بانوان

 

*تجارت‌نیوز مسئولیتی در برابر صحت مطالب تبلیغاتی ندارد و راستی‌آزمایی محتوای تبلیغ بر عهده مخاطب می‌باشد*

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند