ایران بروکر
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

رکوردشکنی قیمت آهن و فولاد/ مسکن همچنان گران می‌شود؟

قیمت آهن و فولاد

قیمت آهن و فولاد در روزهای اخیر رکوردهای جدیدی را برجای گذاشت. به نظر می‌رسد این کالاها حالا بیش از هر زمانی از حالتی مصرفی خارج و تبدیل به محصول سرمایه‌ای در دست دلالان شده‌اند. اتفاقی که می‌تواند بهانه‌ای جدید برای تداوم تورم مسکن در ماه‌های آینده باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای گذشته قیمت آهن و فولاد و انواع محصولات آن‌ها افزایش غیرمنتظره‌ای داشته است. قیمت انواع میلگرد ساده در اندازه‌های گوناگون افزایش قیمت 2000 تومانی داشته و میلگرد ساده محصول کارخانه نوین متین امروز 26 بهمن با قیمت 26 هزار تومان معامله می‌شود.

انواع میلگرد آجدار هم در چند روز گذشته افزایش قیمت 300 تا 1300 تومانی را تجربه کرده و اکنون به طور متوسط 25 هزار تومان قیمت دارد. البته این نرخ‌ها بسته به اندازه و وزن میلگرد و واحد تولیدکننده نسبت به این رقم اندکی بالا و پایین می‌شود.

گرانی آهن و فولاد در روزهای اخیر تنها به میلگرد خلاصه نمی‌شود؛ بلکه اقلامی مانند تیرآهن، پروفیل، ناودانی، نبشی، ورق سیاه، تسمه و خاموت نیز در چند روز گذشته افزایش قیمت داشتند.

افزایش قیمت آهن و فولاد به‌رغم مازاد تولید

حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران، غیرمنتظره بودن گرانی آهن و فولاد در روزهای اخیر را تایید کرد و در این باره به تجارت‌نیوز گفت: دلیل گرانی‌های اخیر افزایش تقاضا برای میلگرد، آهن و دیگر محصولات این گروه نیست.

وی افزود: به طور معمول در این فصل از سال به دلیل راکد بودن ساخت‌وساز تقاضا برای این محصولات پایین است، اما هزینه‌های تولید در شش ماه گذشته افزایش داشته و این امر بر افزایش قیمت آهن و فولاد و دیگر محصولات وابسته به این گروه تاثیر گذاشته است.

او ادامه داد: افزون بر بالا رفتن هزینه‌های تولید موضوع موثرتر بر بالارفتن قیمت آهن و فولاد است که این محصولات تاکنون کالاهای مصرفی محسوب می‌شدند، اما رفته‌رفته در حال تبدیل‌شدن به به کالاهای سرمایه‌ای هستند. این اتفاق باعث شده سرمایه‌های سرگردان به بازار محصولات آهنی و فولادی جذب شود و غیر از توزیع‌کنندگانی که با مجوز اقدام به خرید و فروش این محصولات می‌کنند، افراد دیگری با انگیزه کسب سود به سمت این بازار تمایل یابند.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران تصریح کرد: این افراد آهن و فولاد خریداری‌شده را در بازار عرضه نمی‌کنند، بلکه با انگیزه کسب سود حفظ می‌کنند و در زمانی که بتوانند سود موردنظر را از فروش به دست بیاورند، کالا را می فروشند. این اتفاق برآمده از مازاد تولید این محصولات در کشور است.

رستگار در پایان یادآور شد: این افراد پس از به دست آوردن سود مطلوب از بازار خارج می‌شوند و فقط تعادل بازار را به طور مقطعی بر هم می‌زنند.

گرانی مسکن در راه است

افزایش قیمت آهن و فولاد در پی عرضه نشدن این اقلام در بازار آن هم در شرایطی که کشور با مازاد تولید این محصولات روبه‌روست، به گرانی چشمگیر کالاهای نهایی به ویژه مسکن می‌انجامد. بنابراین در صورت تداوم شرایط یادشده جهش چشمگیر قیمت مسکن در سال پیش رو دور از انتظار نیست.

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت میلگرد در سقف سالانه را بخوانید.

نظرات