عدس بیشترین تورم ماهانه و سالانه را به ثبت رساند / رشد ۷۸ درصدی پرتقال از ابتدای کرونا

عدس بیشترین تورم ماهانه و سالانه را به ثبت رساند / رشد ۷۸ درصدی پرتقال از ابتدای کرونا

در دومین ماه سال جاری، بیشترین رشد قیمت ماهانه مربوط به عدس و بیش از ۳۷ درصد بوده است. متوسط قیمت هر کیلوگرم عدس از ۱۳۸۰۰ تومان در فروردین ماه به بیش از ۲۰ هزار تومان در اردیبهشت ماه رسیده است.

جدیدترین قیمت و تورم کالاهای اساسی در دومین ماه از سال ۹۹ اعلام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار متوسط قیمت خوراکی‌ها در مناطق شهری در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، سومین ماهی که کشور  درگیر ویروس کرونا بود را اعلام کرد.

طبق این گزارش در بین ۲۴ قلم خوراکی‌، قیمت ۱۵ قلم با افزایش قیمت نسبت به ماه قبل همراه بوده است.

بیشترین رشد قیمت مربوط به عدس بوده که نسبت به ماه قبل بیش از ۳۷ درصد افزایش داشته و متوسط قیمت هر کیلوگرم آن از ۱۳۸۰۰ تومان در فروردین ماه به بیش از ۲۰ هزار تومان در اردیبهشت رسیده است.

حداکثر قیمت ثبت شده برای عدس در آمارهای رسمی مرکز آمار در اردیبهشت ماه امسال حدود ۲۳ هزار تومان بوده است.

عدس با این میزان تورم ماهانه، بالاترین تورم سالانه را در میان اقلام خوراکی به ثبت رساند که معادل ۱۱۱ درصد است.

در اردیبهشت ماه سال جاری پرتغال، سیب درختی زرد و لوبیا چیتی دیگر اقلامی بودند که پس از عدس بیشترین افزایش قیمت را در پی داشتند.

پرتقال که تا اواخر دی ماه سال گذشته با کاهش قیمت همراه شده بود با شروع ویروس کرونا در کشور، تقاضا برای این محصول افزایش یافته و منجر به افزایش قیمت آن طی چهار ماه اخیر شده است. پرتقال حاوی ویتامین c بوده و پزشکان خوردن این میوه را برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا توصیه کرده‌اند.

پرتقال طی چهار ماه اخیر با رشد ۷۸ درصدی قیمت مواجه شده است.

تنها اقلامی که در اردیبهشت ماه قیمت آنها کاهش یافته شامل گوشت گاو یا گوساله، رب، موز، تخم‌مرغ، مرغ، سیب زمینی، گوجه فرنگی، خیار و پیاز بوده است.

بیشترین کاهش قیمت طی یک‌ماهه اردیبهشت ماه متعلق به پیاز بوده، به طوری که قیمت آن با افت بیش از ۴۸ درصدی از ۸۶۰۰ تومان در فروردین ماه به حدود ۴۵۰۰ تومان در اردیبهشت ماه رسیده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند