موضوعات داغ:

قیمت انار در بازار 3 برابر صادرات

قیمت انار در بازار 3 برابر صادرات

در حالی‌که هر کیلوگرم انار براساس آمار رسمی بانک مرکزی 7924 تومان در سطح شهر تهران فروخته می‌شود، این محصول آن هم در نمونه‌های صادراتی‌اش به صورت میانگین 2.99 برابر ارزان‌تر یعنی کیلویی 2654 تومان به کشورهای مختلف صادر شده است.

انار یکی از محصولات باغی پرمصرف به ویژه در ایام خاص مانند شب یلداست که در برخی بازه‌های زمانی با افزایش قیمت غیرمنطقی مواجه می‌شوند که می‌توان به همین ایام اشاره کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، چرا که براساس آخرین آمار منتشر شده از قیمت عمده‌فروشی مصوب کشف شده در میدان مرکزی میوه و تره‌بار حداکثر 6500 تومان برای هر کیلوگرم انار به ثبت رسیده است که مشخص نیست چرا باید این محصول با این قیمت در مراکز عمده فروشی فروخته شود و اگر بخواهیم سود منطقی 35 درصدی خرده‌فروشی را به آن اضافه کنیم به عددی حدود 8775 تومان برای هر کیلوگرم از این محصول البته به صورت درجه یک می‌رسیم.

گر چه آمار بانک مرکزی از آخرین گزارش متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به 22 دی‌ماه نشان می‌دهد که انار کیلویی 7924 تومان در سطح شهر فروخته شده است، اما این قیمت هم که پایین‌تر از قیمت منطقی مصوب بوده، بسیار گران‌تر و حدود سه برابر قیمت صادراتی این میوه است.

چرا که براساس آخرین آمار منتشر شده از وزارت جهاد کشاورزی تا پایان آذرماه امسال بیش از 1222 تن انار به ارزشی بالغ بر یک میلیون و 80 هزار دلار به شش کشور افغانستان، امارات، پاکستان، ترکمنستان، عراق و مالزی صادر شده است که میانگین قیمت هر کیلوگرم انار صادراتی به این کشورها 2.99 برابر ارزان‌تر از قیمت آن در بازار داخلی است.

این وضعیت نشان می‌دهد که بازار داخلی میوه و تره‌بار اصلا سامانی ندارد و مشخص نیست در این میان سهم باغدارانی که کمترین سود را در این بازار پرسود می‌برند، چقدر است و چه کسانی عامل گرانی این محصولات پرمصرف مورد نیاز مردم هستند؟ البته جای دستگاه‌های نظارتی خالی است و نمی‌دانیم کی و کجا به داد این وضعیت نابه‌سامان می‌رسند.

 

منبع: فصل تجارت

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند