افزایش ۸۵ درصدی در قیمت تن ماهی

افزایش ۸۵ درصدی در قیمت تن ماهی

هزینه خرید هر کنسرو ۱۸۰ گرمی ماهی تن برای مصرف‌کنندگان، نسبت به سال گذشته تا ۸۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، موضع اخیر برخی فعالان بازار در رابطه با عرضه ماهی تن نشان از زمزمه‌های افزایش قیمت تن ماهی در آینده نزدیک دارد، آنها از جمله دلایل آن را افزایش هزینه‌های تولید اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که بررسی وضعیت قیمت و تورم کنسرو تن ماهی براساس اخرین گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که این کالا در اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته ۸۵.۳ و در قیاس با فرودین سال جاری ۱.۱ درصد افزایش قیمت داشته است.

متوسط قیمت یک قوطی ۱۸۰ گرمی ماهی تن در اردیبهشت پارسال، ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که به ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان در فرودین امسال و متوسط ۲۶ هزار و ۷۰۰ در اردیبهشت رسیده است.

حداقل خرید کنسرو ماهی تن در ماه گذشته حدود ۲۴ هزار و حداکثر آن بیش از ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان گزارش شده است که البته این قیمت برای این کالا در بازار گاها بالاتر است.

اما بررسی روند تغییر قیمت تن ماهی حاکی از آن است که در سال گذشته و به طور متوسط در خرداد ۱۵ هزار تومان، تیر ۱۶ هزار، مرداد ۱۷ هزار و ۲۰۰، شهریور ۱۸ هزار و ۶۰۰، مهر ۲۰ هزار ۴۰۰، آبان ۲۲ هزار و ۱۰۰، آذر ۲۳ هزار و ۴۰۰، دی ۲۴ هزار و ۵۰۰ بهمن ۲۵ هزار و ۵۰۰ و اسفند ۲۶ هزار و ۱۰۰ بوده هست.

در سال جاری قیمت هر قوطی تن ماهی به ۲۶ هزار و ۵۰۰ در فروردین و ۲۶ هزار و ۷۰۰ در اردیبهشت رسیده است.

منبع: ایسنا

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند