قیمت دلار از ۴۳۰۰ تومان عبور کرد

قیمت دلار از ۴۳۰۰ تومان عبور کرد
در ادامه جهش قیمت‌ها در بازار ارز و طلا که در روز 10 دی‌ماه رقم خورد، دیروز هم قیمت‌ها در این بازارها روند صعودی داشت و در برخی از اقلام رکورد شکست.

در ادامه جهش قیمت‌ها در بازار ارز و طلا که در روز ۱۰ دی‌ماه رقم خورد، دیروز هم قیمت‌ها در این بازارها روند صعودی داشت و در برخی از اقلام رکورد شکست.

به گزارش تجارت‌نیوز، درحالی که در سال‌جاری قیمت سکه تمام بهار آزادی وارد کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان شده بود، طی روزهای اخیر و تداوم رشد قیمت‌ها این سکه را به مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رساند. در بازار خرده فروشی سکه هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با رشد ۳۸ هزار تومانی به یک میلیون و ۴۹۸ هزار تومان رسید.

تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با افزایش ۳۵ هزار تومانی یک میلیون و ۴۶۵ هزار تومان ثبت شد. همچنین نیم‌سکه با جهش ۱۹ هزار تومانی با نرخ ۷۳۷ هزار تومان خرید و فروش شد و ربع سکه با قیمت ۴۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان نسبت به روز یکشنبه ۸ هزار تومان افزایش نشان می‌داد.

اوایل آذر ماه امسال بود که نرخ سکه در بازار آزاد به محدوده ۱۴ میلیون ریال رسید؛ در آن زمان فعالان بازار سکه و طلا از حبابی شدن قیمت سکه خبر دادند و اینکه با وجود ثبات نسبی و حتی افت قیمت اونس جهانی طلا، سکه تمام در بازار ایران نزدیک به ۲ میلیون ریال بالاتر از نرخ واقعی آن فروخته می‌شود.

همین امر موجب شد تا از چهارم آذر ماه بانک کارگشایی با هماهنگی بانک مرکزی حراج سکه را برای ترکیدن حباب قیمتی در بازار کلید بزند.

از زمان برگزاری نخستین حراجی در چهارم آذر ماه تا نهم دی‌ماه، در مجموع ۱۰۱ هزار و ۶۹۰ قطعه سکه از طریق حراجی بانک کارگشایی به فروش رفته است که نیمی از آن به سکه تمام و بقیه به نیم سکه اختصاص دارد.

برگزاری این جلسات حراجی سبب شد تا در ابتدای دی ماه امسال حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار ریال از حباب موجود در بازار سکه تخلیه شود.

با اینکه انتظار می‌رفت که با برگزاری این حراجی‌ها، قیمت سکه در بازار متعادل شود، بار دیگر نرخ آن به محدوده ۱۴ میلیون ریال بازگشته است؛ موضوعی که ناشی از افزایش بهای جهانی هر اونس طلا و نیز نرخ دلار در برابر ریال است.

در چهارم آذر ماه که حراجی سکه آغاز شد، قیمت سکه تمام در بازار آزاد به‌دلیل اثرات روانی برگزاری آن رو به کاهش نهاد و به ۱۳ میلیون و ۶۱۷ ریال رسید؛ در آن زمان نرخ هر دلار ۴۱ هزار و ۲۷۰ ریال و قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی یک هزار و ۲۸۸ دلار و ۴ سنت بود.
عبور دلار از مرز ۴۳۰۰ تومان

دیروز بازار ارز نیز با جهش‌های قیمتی و رکوردشکنی قیمت‌ها همراه بود. دراین بازار نرخ دلار با رشد ۲۰ تومانی برای نخستین بار از مرز ۴۳۰۰ تومان گذشت.

یورو نیز در این روز با جهش ۱۴۰ تومانی قیمت ۵۴۳۵ تومان را تجربه کرد و پوند با ۲۴ تومان رشد به نرخ ۵۸۴۴ تومان رسید. اما دراین روز درهم امارات بدون هیچ تغییری روی همان نرخ ۱۱۷۹ تومان باقی ماند.

در زمستان سال گذشته نیز بازار ارز و بخصوص دلار دچار نوسان قیمتی شد به طوری که در دی ماه نرخ این ارز از مرز ۴۱۲۰ تومان گذشت. اما برخلاف امسال که نوسانات بازار ارز طولانی‌تر شده است، ظرف چند روز دلار به کانال‌های قیمتی پایین‌تر
نزول کرد.

 

منبع: ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند