قیمت دلار امروز چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰

قیمت دلار امروز چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰

قیمت دلار در صرافی‌های بانکی امروز با ۱۲ تومان افزایش، ۲۶,۷۱۷ تومان معامله شد. قیمت دلار در بازار آزاد نیز ۲۸,۱۵۰ تعیین شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در صرافی‌های بانکی امروز چهارشنبه ۲۲ دی با ۱۲ تومان افزایش، ۲۶,۷۱۷ تومان معامله شد. طی معاملات امروز، ۲۶,۷۱۷ تومان بیشترین قیمت و ۲۶,۷۰۱ تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است.

قیمت دلار در بازار آزاد نیز ۲۸,۱۵۰ تعیین شد.

واکنش اولیه بازار دلار به مذاکرات

تحلیلگران بازار ارز این حرکت افزایشی را طی سه سناریوی مختلف توجیه کردند.

بنابر سناریو اول، برخی از کارشناسان بر این باورند که کانال‌شکنی‌های پیاپی قیمت دلار در روز‌های اخیر بر اساس فضای خبری مذاکرات هسته‌ای بوده و با هیجانی شمردن این روند معتقدند بازار با افزایش قیمت و خروج از کانال ۲۷ هزار تومانی عدم تمایل خود نسبت به این روند کاهشی تند را نشان داده.

این افراد همچنین با متعادل شمردن کانال ۲۸ هزار تومانی برای فضای حال حاضر بازار بر این باورند که در صورت منتشر نشدن‌ اخبار جدید مثبت پیرامون مذاکرات هسته‌ای وین، احتمال ماندگاری طولانی‌مدت نرخ دلار در این کانال برای روز‌های آتی وجود ‌دارد.

اما در مقابل بنابر سناریوی دوم، برخی دیگر از کارشناسان بازار ارز نیز با متزلزل شمردن قیمت در فضای حال حاضر بازار معتقدند که این افزایش قیمت می‌تواند موقتی باشد و بازگشت مجدد دلار به کانال ۲۷ هزار تومانی را در اثر بالا رفتن دوباره تعداد فروشندگان محتمل‌تر می‌دانند.

علاوه بر این دو سناریو، برخی از کارشناسان سناریوی سومی را نیز مطرح می‌کنند. این کارشناسان بر این باورند که خریداران با بهره بردن از فضای خلوت سیاسی می‌توانند با افزایش فشار خرید خود قیمت دلار را دوباره به کانال‌های بالاتر ۲۹ و ۳۰ هزار تومانی برسانند که با توجه به برآیند حرکت قیمت دلار در هفته‌های اخیر می‌توان این نظر را نسبت به دو سناریوی دیگر ضعیف‌تر دانست.

با‌ توجه به عدم انتشار اخبار جدید از مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۴ باید دید روند قیمت دلار در بازار آزاد تهران مطابق با کدام سناریو از تحلیلگران پیشروی کرده و در روز‌های پایانی هفته سوم دی دلار در چه کانالی نوسان خواهد کرد.

آخرین اخبار قیمت دلار را در صفحه قیمت دلار تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند