ت
کد خبر: 117465

پیش‌بینی قیمت دلار در سال ۹۶

کارشناسان اقتصادی، قیمت دلار در نیمه دوم سال ۹۶ را صعودی ارزیابی می‌کنند.

سرویس بازار -

علیرضا یوسف‌لاوی: شاید بتوان گفت اهمیت قیمت دلار در اقتصاد ایران همانند اهمیت نرخ بهره پایه در اقتصادهاى توسعه یافته است.

متغیرى کلیدی که تغییرات آن می‌تواند بسیارى از متغیرهاى اقتصادى همانند تورم، تورم انتظارى، صادرات ، واردات و تغییرات قیمت برخى دیگر از متغیرها همانند قیمت سکه، مسکن و ارزش سهام شرکت ها را تحت تاثیر قرار مى‌دهد و از این جهت پیش‌بینى جهت حرکت آن در اقتصاد ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

قیمت دلار از ابتداى دولت آقاى روحانى در یک کانال صعودى قرار گرفته و در دوره اول ریاست‌جمهوری وی، شاهد سه بار افزایش و سه بار کاهش در قیمت دلار بودیم. این در حالی است که هر کاهش قیمت کمتر از میزان افزایش قبلی بوده است که همین امر سبب شده تا قیمت دلار از ٢٨۵٠ تومان، در برخی مقاطع حتی به ۴۰۰۰ تومان نیز برسد.نمودار زیر تنها نوسانات سال ۹۵ را نشان می‎دهد که در این سال دلار نزدیک به ۵۰۰ تومان نوسان داشته است و در کوچه انتهایی سال ۹۵، در سطح ۳۷۴۸ تومان به سال ۹۶ رسیده است.کارشناسان نوسانات نرخ ارز در سال ۹۶ را به دو بازه شش ماهه تقسیم می‌کنند. در شش ماه اول بسیاری از فعالان اقتصادی به دلیل انتخابات ریاست جمهوری در ایران،  از با احتیاط بیشتری در ایران فعالیت می‌کردند و در انتظار نتایج ریاست جمهوری بودند.

آن‌ها می‌دانستند که اگر دولت دکتر روحانی برای چهارسال دیگر انتخاب شود، تغییر آن‌چنانی در سیاست‌های اقتصادی رخ نمی‌دهد و با اطمینان بیشتری نسبت به وقایع ۴ سال آینده کشور سرمایه‌گذاری و فعالیت می‌کردند. این در حالی است که اگر دولت عوض می‌شد بخش عمده‌ای که در انتظار سرمایه‌گذاری در ایران بودند تا مدتی از این‌کار دست می‌کشیدند تا سیاست‌های دولت آینده مشخص شود. همین امر باعث شد تا بازار دلار به تبعیت از بقیه بازارهای کشور در شش ماهه نخست سال نوسان زیادی را تجربه نکند و نهایتا تا ۳۸۰۰ تومان صعود کند.

قیمت دلار صعودی می‌شود

کارشناسان اقتصادی با برشمردن ۴ دلیل عنوان می‌کنند که در شش ماهه دوم، قیمت دلار با شیب صعودی بیشتری مسیر خود را طی کند.

 • به قدرت رسیدن ترامپ نه تنها به ایران بلکه به همه دنیا شوک وارد کرد. تهدیدهای او علیه برجام و اعمال تحریم‌های جدید بر ضد کشورمان، تاثیر بسیاری بر بازار هیجان‌پذیر ارز در ایران گذاشته است. همچنین سیاست تنش‌زایی وی در جهان بر بازار جهانی نیز تاثیر گذاشته است که به نوعی بر بازار ایرن هم تاثیر می‌گذارد.
 • نزدیک بودن فاصله پایان سال میلادی و اربعین حسینی، افزایش تقاضای ارز در بازه کوتاه مدتی را در بازار کشور به دنبال خواهد داشت. طیق پیش‌بیتی‌ها در دو ماه آذر و دی نزدیک به ۲ میلیون ایرانی از کشور خارج خواهند شد که این مسئله، رقم بالایی از ارزهای کشور را به خارج انتقال خواهد داد.
 • افزایش نرخ ارز پیش‌بینی شده در بودجه سال ۹۶ نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار است. در حالی نرخ ارز در بودجه امسال، ۳۳۰۰ تومان تعیین شد که در بودجه سال ۹۵ نرخ ارز ۳۰۰۰ تومان تعیین شده بود. این افزایش به خودی‌خود نوعی نوعی هیجان و شوک در بازار ایجاد کرده است.
 • یکسان‌سازی نرخ ارز نیز از دیگر عواملی است که بر این بازار سرکش اثرگذار است.

بانک مرکزی به پشتوانه دولت سعی در تک‌نرخی کردن ارز را تا پایان سال ۹۶ دارد. دو نرخی بودن ارز در کشور زمینه‌ساز رانت‌ها در کشور است. هرچه فاصله بین نرخ ارز دولتی و نرخ ارز بازار بیشتر باشد، فسادهای مالی بیشتری در کشور رخ می‌دهد.

بانک مرکزی سال‌ها در جهت کاهش فاصله این دو نرخ ارز تلاش کرد تا بتواند نقطه تعادلی و مشترکی را برای نرخ ارز بازار و دولتی مشخص کند. اما فرارهای رو به جلوی قیمت ارز در بازار دست کم تاثیر آن‌چنانی در کاهش این فاصله نداشته است.

برای تک نرخی کردن ارز باید تعادلی بین نرخ بازار و دولت قرار گیرد. تعیین نرخ در بازار بر عهده مکانیزم عرضه و تقاضا است که به مراتب از نظام تعیین نرخ ارز دولتی قوی‌تر است. همین امر سبب می‌شود تا ارز تک‌نرخی بالاتر از نرخ ارز دولتی و در محدوده قیمت بازار تعیین شود که در صورت تک نرخی شدن ارز در سال ۹۶ و با توجه به نوسانات ذکر شده، نرخ ارز افزایش به مراتب بیشتری را تجربه خواهد کرد.

طبق پیش‌بینی‌ها و با توجه به موارد ذکر شده، نرخ ارز در نیمه دوم سال ۹۶ را به کمی بیش از ۴۰۰۰ تومان می‌رساند.

 

گزیده‌های وب

21 دیدگاه
 1. 34  4

  دلار هیچ تغییر قیمتی نداشته این پول ملی ایران است که روز به روز بی ارزش تر می شود ، بیچاره کارگر و کارمند جماعت که باید به ریال سابق تومن حقوق بگیرد و به دلار خرج کند نمی بینید هر کس می خواهد چیزی را گران کند از قیمت فوب خلیج فارس می گوید یا مثلا می گویند هر ساعت صندلی هواپیما به قیمت جهانی ۵۰ دلار است من در سال ۹۰ با حقوقم که نزدیک دو تومان بود می توانستم ۱۹۰۵دلار بخرم الان که حقوقم نجومی شده و به ۳ تومن رسیده ۷۵۰ دلار می توانم بخرم .

 2. یک شهروند کاسب  28  23

  اگر کارمند جماعت راضی نیست چرا میز خود را ترک نمیکند و به جمع کاسب ها بپیوندد. آنوقت هم از افزایش دستمزد متناسب با نوسانات بازار منفعت میبرند و هم از استرس شغلی و زخم معده. شاید کارمند جماعت دوست دارد که هم حقوق خوب بگیرد و هم حق سنوات و عیدی و حق مسکن و امکانات باشگاههای رفاهی و تعاونی های مربوطه و بعد هم در سن ۵۰ سالگی بازنشست شود
 3. 22  0

  کاسب جان
  خدا این چیزهایی که گفتی از دهنت بشنوه ، ولی من و شما باید به قضیه سیستمی نگاه کنیم ، هر وقت وضع کارمندا بد باشه شک نکنید وضع کسبه هم خرابه ، و بالعکس . بحث سر حقوق و دستمزد نیست سر نرخ دلار است ، بی تقاوتی دولت در برابر بی ارزش شدن پول ملی به زیان کسبه ، کارگران و کارمندان است فقط کسانی سود می برند که به سیستم بانکی بدهکارند یا صادرات دارند . خود دولت که بزرگترین بدهکار است با افزایش نرخ دلار سر مردم کلاه می گذارد .

 4. یک شهروند کارمند  10  9

  دوست عزیز یک کارمند البته اگه با عدالت کارمند شده باشد چندین سال درس خوانده و بیدار خوابی کشیده بعد هم از هفت هوان رستم رد شده تا قبول بشه جوونیشو در این راه گذاشته اگه میخواست کاسب بشه خیلی زودتر میشد و چند سال زندگیشو جلو انداخته بود بسیاری از شغل کارمندها پر استرس تر از کاسب کاریه حداقل دیگه صدتا رییس و بازرس و غیره ندارن اگه بچشون مریض بشه شاید یک ساعت وقت پاس گرفتن بهشون ندن درگیری فکری بیشتر کارمندا به نظر من از خیلی کاسب ها بیشتره البته کاسب ها هم مشکلات خودشونو دارن از قدیم گفتن اواز دهول شنیدن از دور خوش است
 5. 21  5

  امریکا با ۳۰۰میلیون جمعیت ۷۰۰هزار کارمند دولتی و بلژیک با ۱۱ میلیون جمعیت ۶۵هزار کارمند دولتی داره و ایران با ۸۰میلیون جمعیت ۵ میلیون کارمند دولتی داره. پول نفت داره خرج کارمندان دولت میشه. کارمندانی با اضافه کاری زیاد و راندمان کاری پایینی و با امنیت شغلی دارند باید خیلی خوشحال باشند چون وضعیت شغلی برای عموم خیلی سخت تره.
 6. 7  2

  باید کلیه ارگانهای دولتی و کارمندان آنها باید به بخش خصوصی واگذار بشه . دولت باید بیشتر به مسائل کلی کشور و حوزه خارجی تمرکز کند نه اینکه درگیر کارمندان باشه.
 7. 12  1

  با سلام
  نظر شما در مورد تبدیل سپرده ریالی مدت دار با سود ۲۰ درصد به سپرده ارزی مدت دار با سود ۶ درصد چیست؟
 8. 17  0

  تو این جامعه هیچ قشری بدبخت تر از کارگر اونم از نوع قراردادی نیست.هرشب باید با نذر ونیاز بخوابی صبح اخراج نشی. فقط دلال وکاسب وبساز بنداز یک سری کارمند خر مرادو میتازونن.که وامهای کلان میگیرن و …
 9. 20  0

  اقا تمام این حرفاتون به جا ولی بازم ملت ایران زمانی که دنیا داره بالا میره کشور ما داره روز به روز به جای پیشرفت ، پسرفت میکنه.
 10. 5  1

  نرخ واقعى دلار را بازار تعین خواهد کرد اگر تجارت را ازاد بگذارند مثل دبى تمام نرخها به قیمت واقعى خود میرسند ایرانى دبى و بیشتر حاشیه خلیج رو از لحاظ تجارت در دست داره ولى تو کشور خودش چون اعتماد نیست نمیتونه فقط یک مدیریت درست هستش که کشورمون رو به سمت پیشرفت خواهد برد امیدوارم دیگه عمل شود .
 11. 5  68

  آقای خامنه ایی با تدبیر هاش هست که کسی نمی تونه به ایران چپ نگاه کنه کل وقت وزندگیشو گذاشته برای ملت ایران که ماها مثل عراق نشیم مثل سوریه نشیم مثل کشورهای دیگری که دست هر نامحرمی تو سفره شون دراز میشه نشیم ای ملت ایران شما چه تون شده چرا به همدیگر اینهمه ظلم وستم میکنید سالهای قبل از انقلاب بعداز پیروزی انقلاب و۸ سال جنگ یادتون رفته ما همان مردمان هستیم که کنار هم جنگیدیم ای کسانی که در دادگستری ها اداره جات هستید عاجزانه تقاظا دارم کمی به گذشته بیندیشید یادتون رفته که بهترین رفیقامون کنار مون جون دادند یادتون رفته تو روبخدا تو کارتون محکم باشید برای سلامتی آقا امام زمان ورهبر بزرگوارمان صلوات
 12. 16  19

  درود
  از کارمند جماعت بدبختر تواین کشور کسی نیست جالبم اینه همه فکر میکنن کارمندا وضعیتشون خوبه بنده کارمند رسمی دولت هستم با مدرک لیسانس وده سال سابقه کار که یک میلیون وهفتصد تومن حقوق میگیرم که هفتصد تومنشو میدم کرایه خونه وبا یک میلیون هم باید هزینه بنزین شهریه مدرسه بچه شهریه کلاس ورزشی بچمو بدم که پونصد تومن برام میمونه که باید یکماه خرج خورد وخوراک ولباس بدم بعد از نظر خیلی ازشماها ما کارمندا وضعمون خوبه
  • 1   1

   بد بخت افرادی هستن که برعکس شما سهمشون از نفت هیچی هستش.و شب خوابیدن و آیا رنگ صبح رو دیدن یا ندیدن .یا با استرس از دست دادن جان خوابیدن یا نخوابیدن.شما خیلی خوشبختی طمع نکن لطفا قناعت پیشه کن.
 13. 0  0

  چه کارمندچه کاسب چه بقال چه دلال چه گدا و چه ثروتمندگرونی دلار و بقیه گرانیها به نفع مردم نیست و در دراز مدت تبعات بدی بر زندگی مردم میگذارد.ای کاش مسئولان و کارشناسان اقتصادی و بزرگان مملکت بیشتر به فکر رفاه مردم بودند

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.08)
1293.3
1.05
مثقال طلا (%0)
548100
0
سکه امامی (%0)
1415500
0
دلار (%0)
4091
0
یورو (%0)
4884
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.