یک کارشناس اقتصادی پاسخ می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت دلار / ارز چقدر گران می‌شود؟

پیش‌بینی قیمت دلار / ارز چقدر گران می‌شود؟

دل‌انگیزان می‌گوید: دولت و بانک مرکزی علاقه‌ای به دلار زیر ۱۵ هزار تومان ندارند و به نظر می‌رسد دلار هر ماه حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ تومان ظرفیت رشد دارد.

قیمت دلار در سال ۱۳۹۸ با افزایش ۱۵٫۵ درصدی مواجه شد، اما در سال ۱۳۹۹ چه روندی برای دلار می‌توان متصور بود؟

سهراب دل‌انگیزان، اقتصاددان در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت کالاهای وارداتی، انتظار نمی‌رود که در سال ۹۹ جهش تقاضا برای کالای وارداتی داشته باشیم. در حال حاضر درآمدهای صادراتی بخش خصوصی کشور بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار بوده که تا همین میزان را می‌توان جایگزین درآمدهای نفتی و نیاز بنگاه‌های اقتصادی را تامین کرد.

وی ادامه می‌دهد: اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز موثر بوده و توانست از التهاب هرچه بیشتر این بازار جلوگیری کند و معتقدم پیش‌بینی برای افزایش قیمت دلار خیلی جدی‌تر از تورم نیست.

دل‌انگیزان می‌افزاید: با توجه به تورم پیوسته ۳۰ درصدی که برای سال ۹۹ انتظار می‌رود، اگر ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش قیمت برای ارز نیز در نظر داشته باشیم دلار بین کانال ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان می‌تواند قرار بگیرد.

این کارشناس تاکید می‌کند: دولت و بانک مرکزی علاقه‌ای به دلار زیر ۱۵ هزار تومان ندارند و به نظر می‌رسد دلار هر ماه حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ تومان ظرفیت رشد دارد.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند