۳ فشار برای سقوط قیمت دلار / قیمت دلار پیش از شروع چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹

۳ فشار برای سقوط قیمت دلار / قیمت دلار پیش از شروع چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹

بازار ارز پیش از شروع کاری در روز چهارشنبه با چه نرخی مواجه است؟ آیا سه فشار برای سقوط قیمت دلار که در اخبار قابل مشاهده است، در نهایت منجر به کاهش شدید قیمت ارز می شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، دو تصمیم جدید برای بازگشت ارز و افزایش برخوردهای قضایی و انتظامی با نوسان‌گیران ارزی سه اتفاق مهمی است که احتمالا بتواند بر قیمت دلار تاثیر بگذارد.

اخبار مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات همچنان داغ است. دیروز دو خبر مهم ازسوی دو سازمان درباره این موضوع اعلام شد. رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: مشخصات صادرکنندگانی که نسبت به رفع تعهدات ارزی خود به‌صورت کامل اقدام نکرده‌اند به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اعلام می‌شود. در خبر دوم،‌ رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، موضوع بخشنامه سازمان امور مالیاتی بود. رئیس‌ سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه‌ای روش‌های رفع تعهد ارزی مورد تایید بانک مرکزی را اعلام کرد.

دنیای اقتصاد به جز اشاره به این اتفاقات مهم، در گزارشی دیگر درباره روند بازار ارز نوشته است: در چهارمین روز هفته، دلار در کانال ۲۳ هزار تومانی پیشروی کرد؛ روز سه‌شنبه، شاخص ارزی ۳۰۰ تومان افزایش یافت و به بهای ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. این چهارمین رشد متوالی شاخص ارزی بود و موجب شد این ارز به سقف تاریخی ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان ۲۸ تیرماه نزدیک‌تر شود. به باور تحلیلگران، الگوی رشد دلار در ابتدای مردادماه با تیرماه تفاوت معناداری پیدا کرده است.

رشد پله‌ای در بازار ارز

دلار در سه روز اخیر به‌صورت منظم و با یک سرعت آرام به‌صورت پله‌پله به قیمت‌های بالاتر رفته است، ولی در تیرماه، عمده نوسانات افزایشی این ارز به‌صورت تند و شارپ صورت می‌گرفت. به عبارتی ممکن بود دلار به یکباره از پله اول قیمتی به پله آخر برود، ولی در روزهای اخیر، به‌صورت گام به گام و با اطمینان بیشتری افزایش پیدا کرده است. در آن مقطع زمانی به دلیل صعود تند قیمت‌ها، معامله‌گران فنی عنوان می‌کردند زیر دلار خالی است و احتمال ریزش وجود دارد. در واقع زمانی که قیمت با شیب تندی بالا می‌رود، معامله‌گران انتظار دارند با سرعت زیادی نیز کاهشی شود؛ ولی زمانی که رشد قیمت به آرامی صورت می‌گیرد، خریدها با اطمینان بیشتری انجام می‌شود.

قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب تغییر نکرد

پس از اینکه قیمت دلار در تیرماه خود را به سرعت به کانال ۲۵ هزار تومانی رساند، بازار با سه روز ریزش شدید مواجه شد و پس از آن روند معاملات کمی آرام گرفت. برخی معامله‌گران فنی عنوان می‌کنند تا زمانی که قیمت دلار بالای کانال ۲۲ هزار تومانی قرار دارد، احتمال ورود خریداران به بازار بیشتر است. بازارساز نیز در روزهای اخیر تمایلی از خود نشان نداده است که با نرخ‌های بازار همراهی کند و قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب تغییر معناداری نداشته است. دیروز قیمت دلار بر تابلوی صرافی ملی ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان بود که تفاوتی با روز دوشنبه نداشت. قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب در حالی تغییر نمی‌کند که پیش‌تر بازارساز هر زمان قیمت در بازار آزاد افزایشی بود، سعی می‌کرد با افزایش قیمت صرافی‌ها، خود را به نرخ بازار نزدیک کند. این مساله از یک جهت از ورود تقاضای کاذب به بازار جلوگیری می‌کرد و از سوی دیگر، موجب می‌شد منابع ارزی در قیمت‌های پایین هدر نروند.

دراین میان، یکی از فعالان عنوان می‌کند که فروش ارز توسط صرافی‌های منتخب کاهش پیدا کرده است. به گفته او، بسیاری از صرافی‌ها در مراجعه متقاضیان عنوان می‌کنند ارزی برای فروش ندارند. در کنار این برخوردهای قضایی و انتظامی نیز با نوسان‌گیران ارزی افزایش یافته است. دیروز چند خبر از چنین برخوردهایی منتشر شد. در تجربه‌های قبلی، گاهی وقتی دلالان احساس می‌کردند فضا برای فعالیت آنها ناامن شده است، در ابتدا قیمت کمی کاهشی می‌شد ولی به فاصله کمی هزینه ریسک معامله نیز به قیمت دلار و سایر ارزها اضافه می‌شد.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند