قیمت روبل، امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱/ پرداخت گاز روسیه به روبل

قیمت روبل، امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱/ پرداخت گاز روسیه به روبل

قیمت روبل امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ نوساناتی داشت؛ شرکت وی‌ان‌جی، سومین واردکننده بزرگ گاز آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که با طرح جدید پرداخت گاز روسیه به روبل موافقت کرده و حساب‌های لازم را در گازپرومبانک برای انتقال پول باز کرده است.

به گزارش  تجارت‌نیوز،  بر اساس اعلام  شبکه اطلاع‌رسانی ارز، طلا و سکه،  قیمت روبل امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ نوساناتی دارد. نرخ روبل در لحظه تنظیم این خبر ۴۲۸ تومان است. بیشترین قیمت روز هم۴۲۹ و پایین‌ترین قیمت آن ۴۱۴ تومان بوده.

همچنین متوسط قیمت ارز ملی روسیه در  سایت کانون صرافان ایران، ۲۹۷ تومان اعلام شده است. بانک مرکزی قیمت روبل را  افزایشی و ۶۰۵ تومان اعلام کرده.

شرکت آلمانی هزینه گاز روسیه را به روبل می‌پردازد

به نقل از تسنیم، شرکت وی‌ان‌جی، سومین واردکننده بزرگ گاز آلمان، روز دوشنبه در بیانیه‌ای که به صورت ایمیل برای رویترز فرستاد نوشت که این شرکت با طرح جدید پرداخت گاز روسیه به روبل موافقت کرده و حساب‌های لازم را در گازپرومبانک برای انتقال پول باز کرده است.

در این بیانیه آمده است: ما مبلغ فاکتور را که همچنان به یورو خواهد بود، به حساب‌های گازپرومبانک طبق روال برنامه‌ریزی‌شده پرداخت می‌کنیم تا از طرف ما پرداخت به موقع به تأمین‌کننده تضمین شود.

این شرکت اضافه کرد که انتظار دارد تبدیل به روبل هیچ مشکلی ایجاد نکند و خاطرنشان کرد که «باز کردن حساب کاملاً بدون مشکل انجام شد.»

سازوکار جدید پرداخت گاز روسیه به روبل در ۳۱ مارس در بحبوحه عملیات نظامی مسکو در اوکراین و پس از تحریم های غرب در نتیجه این جنگ اعلام شد.

این خبر خریداران گاز روسیه را متحیر کرد، چرا که می‌ترسیدند مجبور باشند هزینه این کالا را به روبل بپردازند. با این حال، بعداً مشخص شد که خریداران می‌توانند به ارز مورد نظر خود پرداخت کنند، اما ابتدا باید یک حساب در گازپروم بانک روسیه ایجاد کنند تا پرداخت‌های آنها قبل از رسیدن به ارائه‌دهنده گاز، یعنی شرکت گازپروم، به روبل تبدیل شود. این اقدام برای خریداران «کشورهای متخاصم» که روسیه را تحریم کرده‌اند، اعمال می‌شود.

خریداران گاز روسیه در اروپا همچنان در مورد طرح جدید پرداخت نگران هستند، چرا که می‌ترسند این طرح تحریم‌ها را نقض کند، اما در عین حال، بسیاری از کشورها خواهان قطع واردات گاز از روسیه نیستند.

چندین خریدار گاز روسیه اخیراً نشان داده اند که ممکن است بتوانند بر اساس الزامات مسکو پیش بروند. در پایان ماه آوریل، یونیپر، یکی از واردکنندگان بزرگ آلمانی گاز از روسیه، گفت که امکان پرداخت هزینه تامین گاز در آینده بدون نقض تحریم ها وجود دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چهار کشور اروپایی قبلاً با استفاده از سازوکار جدید مبتنی بر روبل مسکو، پرداخت گاز به روسیه را انجام داده‌اند، در حالی که حداقل ۱۰ کشور حساب روبلی در گازپرومبانک ایجاد کرده‌اند که از طریق آن قصد دارند پرداخت‌ها را در پایان ماه می انجام دهند.

شرکت وی‌ان‌جی اعلام کرد که تمام اقدامات لازم را برای رعایت قانون تحریم ها و همچنین برای اطمینان از عرضه گاز به آلمان انجام می‌دهد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند