افزایش قیمت زمین و ساختمان کلنگی

افزایش قیمت زمین و ساختمان کلنگی

متوسط قیمت زمین و ساختمان کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٩٣١٠٠ هزار ریال بوده است، که نسبت به فصل قبل، ۶,٢ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩٨.٩ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات همه معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد. در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩۵ به‎روز شده است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٩٣١٠٠ هزار ریال با میانگین مساحت ٣٧۴ مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، ۶,٢ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩٨.٩ درصد افزایش داشته است…

برای مشاهده متن کامل خبر به فایل پیوست مراجعه کنید.

منبع: مرکز آمار

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند