نوسان قیمت سکه به دنبال قیمت دلار / پیش‌بینی قیمت سکه ۱۰ بهمن

نوسان قیمت سکه به دنبال قیمت دلار / پیش‌بینی قیمت سکه ۱۰ بهمن

کاهش قیمت دلار از ظهر روز شنبه موجب شد که قیمت سکه سطح حساس ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را از دست بدهد. پس از این افت، سکه امامی حتی تا محدوده ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی عقب نشینی کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از اکو ایران ، قیمت سکه امامی در ابتدای روز شنبه توانست با تکیه بر بالا باز شدن قیمت دلار به بالای سطح ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی قدم بگذارد. این اتفاق در حالی رخ داد که ارزش ذاتی سکه در ابتدای روز شنبه زیر مرز ۱۲ میلیون تومانی بود. این موضوع موجب می شد که بازار از لحاظ بنیادی ظرفیت افت قیمت را داشته باشد. با این حال، سکه بازان امیدوار بودند که قیمت دلار در ادامه روز به پیش روی خود ادامه دهد و به بالا ماندن قیمت سکه امامی کمک کند.

چنین اتفاقی در بازار ارز رخ نداد و دلار به تدریج در مسیر کاهشی قرار گرفت. با تسویه معاملات فردایی سکه،‌ افت قیمت دلار تشدید شد و حتی به سوی ابتدای کانال ۲۸ هزارتومانی حرکت کرد.

روز جمعه برخی تحلیل گران حدس زده بودند که با تسویه معاملات فردایی سکه،‌رشد قیمت دلار ادامه پیدا نکند. آن ها چنین استدلالی را مطرح کرده بودند که سکه بازان برای جلوگیری از ضرر خود در بازار فردایی، اقدام به خرید دلار کرده اند و با پایان تسویه معاملات، دلارهای خریداری شده را خالی خواهند کرد.

کاهش قیمت دلار از ظهر روز شنبه موجب شد که فلز گران بهای داخلی سطح حساس ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را از دست بدهد. پس از این افت، سکه امامی حتی تا محدوده ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی عقب نشینی کرد.

به گفته فعالان اگر در روز جاری سکه زیر خط ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باقی بماند، این فلز گران بها احتمالا افت بیشتری را تجربه خواهد کرد.

فشارهای دوطرفه بر سکه

بازار طلا و سکه روز شنبه متاثر از رفتار بازار ارز داخلی و اونس طلا در بازار جهانی با نوسانات مثبت ناچیزی همراه شد، به‌طوری‌که با واردشدن شوک افزایشی به قیمت دلار به دلیل توقف یک هفته‌ای مذاکرات هسته‌‌‌‌‌ای، بر تمایلات صعودی قیمت سکه امامی افزوده شد.

اما افت شدید بهای طلای جهانی باعث شد تا از شدت تاثیرپذیری رشد نرخ دلار بر سکه کاسته شود، به‌طوری‌که هر قطعه از این فلز گرانبهای داخلی روز گذشته به قیمت ۱۲‌میلیون و ۴۵۰‌هزار تومان دادوستد شد.

عده‌‌‌‌‌ای از فعالان بازار معتقدند که با توجه به پایین‌بودن حجم تقاضا احتمال دارد اکثر سرمایه‌‌‌‌‌گذاران سکه در واکنش به افت نرخ طلا جهانی وارد بازار دلار شده‌‌‌‌‌ باشند و با خریدهای خود زمینه رشد اسکناس آمریکایی را فراهم کنند تا بتوانند در مراحل بعدی از نوسانات سکه سود کسب کنند.

آخرین اخبار بازار طلا و سکه را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند