تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

دلار و مذاکرات وین، طلا و سکه را کاهشی کرد/ پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

طلا

قیمت‌ طلا و سکه امروز چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱، روند کاهشی داشت. هر دو با ریزش قیمت به کانال پایین‌تر سقوط کرده‌اند. کارشناسان معتقدند اکنون بیش از اونس، دلار بر طلا و سکه اثرگذار است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز بازارهای مالی از جمله طلا و سکه کاهشی بودند. انتشار برخی امیدوارکننده از گفتگوهای فرجامی و برخی اقدامات سختگیرانه در بازار ارز، دلار را کاهشی کرد. در ادامه طلا و سکه نیز نزولی شدند.

سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار اکنون یک میلیون و ۲۷۹ هزار و ۶۰۱ تومان داد و ستد می‌شود. این نرخ نسبت به روز گذشته، حدود ۲۲ هزار تومان کمتر است.

قیمت سکه طرح جدید نیز در این لحظه روند کاهشی دارد و به قیمت ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم حدود ۵۱۱ هزار تومان کمتر از روز گذشته است.

همچنین قیمت سکه طرح قدیم اکنون روند نزولی دارد و به ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم ۳۵۰ هزار تومان کمتر از روز  گذشته است.

ریزش قیمت طلا و سکه

اما شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز،  قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، کاهشی و یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرده است. حدود سه تومان بیشتر از بعد ظهر و ۱۶ هزار تومان کمتر از روز گذشته.

همچنین، این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را در لحظه تنظیم این خبر نزولی و ۱۳ میلیون و ۸۱۲ هزار تومان اعلام کرده است. این رقم نسبت به بعد از ظهر امروز حدود ۲۰۰ هزار تومان بیشتر و نسبت به روز گذشته حدود ۲۸۲ هزار تومان کمتر است.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و ۱۲ میلیون و ۷۱۶ هزار تومان معامله می‌شود. این رقم ۲۵۹ هزار تومان از روز گذشته کمتر است.

نرخ اونس جهانی نیز در لحظه تنظیم این خبر، کاهشی و ۱,۷۶۸٫۵ دلار اعلام شده است.

سیگنال‌های موثر بر قیمت طلا و سکه

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی از جمله طلا و سکه، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. در این روزها نیز سیگنال‌هایی از مذاکرات هسته ای برای بازارها ارسال شده است.

دلار در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، بر خلاف روز گذشته روند کاهشی دارد و به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشته است. روز گذشته پاسخ مشروط ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا و عدم واکنش صریح طرف اروپایی به این پاسخ، ابهامات بازار را نسبت به آینده افزایش داد. در نتیجه بازارهای مالی از جمله ارز دیروز افزایشی شدند. اما به تدریج انتشار برخی واکنش‌های مثبت در مورد حل شدن بخشی زیادی از اختلافات و اخباری در مورد تضمین‌های آمریکا امیدواری‌ها را در مورد آینده برجام افزایش داد. دلار در لحظه تنظیم این گزارش روند کاهشی دارد و به حدود ۲۹,۵۰۰ تومان رسیده است. معاملات غیرقانونی دلار فردایی نیز روند کاهشی دارد. در حالی که دیروز هر دو افزایشی بودند و دلار نقدی به ۳۰,۳۷۰ تومان نیز رسید.

دلار توافقی نیز امروز در کانال ۲۸ هزار تومان روند افزایشی دارد و به ۲۸,۶۵۰ تومان رسیده است. قیمت دلار هرات هم کاهشی است و به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشته.

کارشناسان معتقدند این روزها بازار دلار و سکه به طور کامل از دلار پیروی می‌کنند و در صورت تداوم کاهش قیمت ارز، در این بازار نیز ریزش قیمت ادامه می‌یابد.

آخرین اخبار برجامی

بامداد سه‌شنبه ایران پاسخ خود را به مذاکرات برجام برای اتحادیه اروپا ارسال کرد. اتحادیه اروپا نیز ساعاتی بعد تایید کرد که پاسخ ایران را دریافت کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به تجارت‌نیوز گفت: طرف غربی دو ایده‌ای که طرف ایرانی داشته را پذیرفته که شامل پذیرش دو اصل مهم است.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی درباره پیشنهادات ایران به طرف اروپایی گفت: ‌طرف‌های غربی اصل راستی آزمایی و ارائه تضمین به عنوان یک ایده از سوی ایران را پذیرفته‌اند.

واکنش‌های مثبت به تحولات برجامی

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن پیشنهادات ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده و در حال بررسی آن است.

استفانی لیختنشاتین خبرنگار پولتیکو نوشت: پاسخ ایران توسط اتحادیه اروپا دریافت شد. یک منبع می گوید: هیچ چیز بسیار تحریک برانگیز در آن وجود ندارد. ظاهراً چیزی در مورد بحث پادمان در پاسخ ایران وجود ندارد؛ بیشتر بر تحریم ها و تضمین ها متمرکز است (چند ثانیه).

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود اعلام کرد که مسائل عمده مربوط به احیای برجام حل شده است.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی مطرح شده که شبکه تلویزیونی بلومبرگ روز سه شنبه به نقل از یک دیپلمات اروپایی آگاه به مذاکرات برچیدن تحریم‌های ضدایرانی اعلام کرد که اتحادیه اروپا پاسخ ایران به طرح بروکسل برای اجرای کامل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام را «سازنده» می‌داند (مهر).

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در نشست خبری گفت: پیشرفت‌های جدی در مذاکرات وین را شاهد بودیم، بخشی از انتظارات ما در مذاکرات تامین شد.

بگیر بگیر در بازار ارز

روز گذشته یک اتفاق مهم نیز در بازار ارز رخ داد.

اقتصادنیوز نوشت: مهمترین خبر بازار بگیر بگیرهای عصر سه‌شنبه بود. گفته می‌شود نیروی انتظامی عصر سه‌شنبه معامله‌گران را از بازار جمع کرده است.

معامله‌گران مدعی بودند گستره برخورد انتظامی دیروز در مقایسه با دفعات قبل بیشتر بود. دلیل برخورد انتظامی هم روشن نبود خصوصا که در بازار نسبت به قبل برگشت غیرطبیعی قیمتی اتفاق نیفتاده است.

احتمال ریزش مجدد در بازار سکه؟

برخی از تحلیلگران بازار سکه معتقد بودند که با تداوم ریزش قیمت دلار احتمال برگشت سکه تا نیمه کانال ۱۳ میلیون تومان هم وجود دارد .

ارزش ذاتی سکه امروز ۱۲ میلیون و ۴۱۹ هزار تومان بود و حباب سکه کوچکتر از روز گذشته بو . حباب فلز زرد رنگ داخلی امروز در محدوده ۱۰ درصد بود (اقتصادنیوز).

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین‌المللی بر قیمت دلار، طلا و سکه اثرگذار هستند.

آخرین اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

پیش‌بینی قیمت طلا را هر روز ساعت ۱۹ در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند