قیمت‌ها در بازار طلا و سکه دوباره کاهشی شد / قیمت دلار و یورو امروز ۹۹/۱۰/۲۴

قیمت‌ها در بازار طلا و سکه دوباره کاهشی شد / قیمت دلار و یورو امروز ۹۹/۱۰/۲۴

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف رشد بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و ۸۸۲ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر افت ارزش دلار و کاهش بازده اوراق خزانه آمریکا افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۸۵۸ دلار و ۵۶ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۹ درصد افزایش، به ۱۸۶۰ دلار و ۱۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۰.۴ درصد افزایش، در ۱۸۴۴ دلار و ۲۰ سنت بسته شده بود.

کایل رودا، تحلیلگر شرکت آی‌جی مارکتس اظهار کرد: چشم‌انداز سال خوب برای طلا تغییر نکرده است. بازده واقعی تقریبا منفی مانده و افت ارزش دلار در ادامه سال، خرید قراردادهای طلا را جذاب‌تر می‌کند. اما اگر قیمت طلا کاهش پیدا کند یا در کوتاه‌مدت روند نزولی داشته باشد، تعجب‌آور نیست زیرا دلار آمریکا خود را متوازن می‌کند.

بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله از بالاترین رکورد ۱۰ ماه اخیر عقب‌نشینی کرد و باعث پایین رفتن ارزش دلار و ارزان شدن طلا برای خریداران غیرآمریکایی شد.

عاملی که از قیمت طلا پشتیبانی کرده است برنامه جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب آمریکا برای تزریق هزاران میلیارد دلار به اقتصاد این کشور است.

در این بین، شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان به بیش از ۹۱ میلیون نفر افزایش یافت و چندین کشور آسیایی و اروپایی محدودیت‌های قرنطینه سخت‌گیرانه‌تری را به اجرا گذاشته‌اند تا شیوع ویروس کرونا را مهار کنند.

بر اساس گزارش رویترز، چندین مقام بانک مرکزی آمریکا پیش بینی کردند اگر واکسیناسیون سرعت بگیرد، بهبود اقتصادی سریع‌تر مشاهده می‌شود اما این امر پرسش‌هایی را درباره چشم‌انداز سیاست پولی این بانک مرکزی برمی‌انگیزد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۲۵ دلار و ۵۱ سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۰۷۹ دلار و ۲۱ سنت رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۲۳۸۸ دلار و ۷۸ سنت معامله شد.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز چهار‌شنبه ۲۴ دی ساعت ۱۹، با ۳۴۳ تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۲۴،۵۰۱ تومان‌ معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز چهار‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز چهارشنبه ۲۴ دی ساعت ۱۹، با ۱۹۳ تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۲۹،۹۸۱ تومان معامله شد.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴،۶۸۵ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۲۹ هزار و ۹۹۰ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۹ هزار و ۳۹۰ تومان است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ده میلیون و ۶۹۷ تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ده میلیون و ۸۸۲ هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت انواع سکه نسبت به روز گذشته کاهش یافته است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۸۳ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۲۸۰ هزار تومان است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند