کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز ۹۹/۱۲/۱۹

کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز ۹۹/۱۲/۱۹

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف رشد بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و ۳۹۹ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر عقب نشینی بازده اوراق خزانه آمریکا افزایش یافت و از پایین‌ترین رکورد ۹ ماه اخیر که شب گذشته به ثبت رسانده بود، فاصله گرفت.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۶۸۶ دلار و ۸۶ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه به ۱۶۷۶ دلار و ۱۰ سنت سقوط کرده بود که پایینترین قیمت از پنجم ژوئن بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۴ درصد افزایش، به ۱۶۸۴ دلار و ۲۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۱.۲ درصد کاهش، در ۱۶۷۸ دلار بسته شد.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA گفت: پس از ریزش قیمت شب گذشته و کاهش ملایم بازده اوراق قرضه آمریکا، خریداران وارد بازار شدند و این امر از قیمت فلزات ارزشمند پشتیبانی کرد. عوامل فنی کوتاه‌مدت وضعیت بیش فروش طلا را نشان می‌دهند که ممکن است در معاملات روز جاری قیمت‌ها را تقویت کند اما رشد قیمت‌ها احتمالا تا مرز ۱۷۰۰ دلار محدود خواهد شد.

بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا روز سه‌شنبه کاهش یافت و جذابیت نگهداری طلا را افزایش داد. رشد مداوم بازده اوراق قرضه، هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را افزایش داده و جذابیت نگهداری آن را برای سرمایه‌گذاران کمتر می‌کند.

لاچلان شاو، مدیر تحقیقات کالای بانک ملی استرالیا اظهار کرد: در فضای رشد بازده اوراق قرضه آمریکا، احیای رشد اقتصادی، عرضه واکسن‌ها و خوش‌بینی بیشتر سرمایه‌گذاران به چشم‌انداز رشد اقتصادی، تقاضا برای دارایی‌های امن را متاثر خواهد کرد.

تدابیر محرک اقتصادی که در سراسر جهان برای مهار تبعات اقتصادی شیوع کرونا تصویب شده‌اند، نگرانی‌ها نسبت به رشد تورم را برانگیخته‌اند و به رشد بازده اوراق قرضه کمک کرده‌اند. در حالی که بانک مرکزی آمریکا تاکنون رشد بازده اوراق قرضه را کم اهمیت قلمداد کرده است، بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنج‌شنبه خود درباره مداخله در بازار بحث خواهد کرد.

شاو گفت: بانک‌های مرکزی باید بین بازده اوراق قرضه در مقایسه با روند احیای فعالیت اقتصادی یک توازن ایجاد کنند و بنابراین ممکن است اصلاحاتی در راه باشد.

بر اساس گزارش رویترز، موجودی طلای “اس‌پی‌دی‌آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق ETF تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه به پایین‌ترین میزان از آوریل سقوط کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، به ۲۵ دلار و ۲۳ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، ۲۳۲۱ دلار و ۴۸ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۱۱۴۴ دلار و ۶۳ سنت رسید.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ساعت ۱۹، با ۱۰۷ تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۲۴،۲۱۴ تومان‌ معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز ‌سه‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۴ هزار و ۲۱۲ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۳ هزار و ۷۳۳ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز ‌‌سه‌شنبه ۱۹ اسفند ساعت ۱۹، با ۱،۰۱۰ تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۲۸،۲۸۱ تومان معامله شد.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴،۶۸۵ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۲۸ هزار و ۲۸۰ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۷ هزار و ۷۲۰ تومان است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ده میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ده میلیون و ۳۹۹ هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت انواع سکه نسبت به روز گذشته کاهش یافته است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب ۳ میلیون و ۸۳۰ تومان و دو میلیون و ۲۴۵ هزار تومان است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند