تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 30 آبان 1401

قیمت سکه امامی دیروز وارد پله چهارم کانال ۱۶ میلیون تومانی شد، اما روند قیمت طلا کاهش داشت. حباب سکه هم دیروز برخلاف روز شنبه بزرگ‌تر شد.

به گزارش تجارت‌نیوز  قیمت طلا و سکه دیروز هم سو نبود. روند قیمت سکه امامی در دومین روز هفته هم‌جریان با افزایش محدود قیمت دلار قرار گرفت و وارد پله چهارم کانال ۱۶ میلیون تومانی شد.

روز گذشته قیمت سکه امامی تا نیمه روز روند کاهشی داشت، اما در پایان معاملات با افزایش قیمت و ورود به محدوده ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی بسته شد.

در حال حاضر قیمت هر انس طلا 1,750.84 دلار است. این نرخ ثابت قیمت انس جهانی طلا در ۲ روز اخیر به دلیل روزهای پایانی آخر هفته در بازارهای بین‌المللی است.

قیمت طلا و سکه امروز 29 آبان

قیمت طلا و سکه امروز در دو جریان متفاوت قیمتی آغاز به کار کرد. امروز سکه گران و طلا ارزان شد. روز گذشته این روند تا نیمه روز برعکس بود.

انس جهانی طلا که در هفته گذشته نزدیک به ۹۰ دلار افزایش داشت و تا سقف ۱۷۸۶ دلاری صعود کرد؛ حالا به کف محدوده حمایتی ۱۷۵۰ دلاری رسیده است.

امروز یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی با روند افزایش قیمت وارد پله چهارم کانال ۱۶ میلیون تومان شد. این قطعه از سکه ۱۶ میلیون و ۴۰۲  هزار تومان در بازار معامله شد. در لحظه نگارش این گزارش روند افزایش قیمت بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان در نوسان است.

سرگردانی سکه قدیم میان افزایش و کاهش قیمت

سکه طرح قدیم امروز نیز مانند روز گذشته با وجود این‌که در ابتدای روز با روند کاهشی آغاز به کار کرد، اما در لحظه نگارش این گزارش با نوسان ۱۰ تا ۲۰ هزار تومانی بین افزایش و کاهش قیمت در نوسان است. به نظر می‌رسد این روند با وجود نوسان موجود در بازار پابرجا نباشد. قیمت این قطعه از سکه در پله ۴ و ۵ محدوده ۱۵ میلیون تومانی نوسان دارد.

روز شنبه نیم و ربع سکه هر کدام ۵۰ هزار تومان ارزان‌تر شدند و دیروز بدون تغییر در همان قیمت روز گذشته باقی ماندند. این قطعات از سکه به ترتیب با قیمت ۸ میلیون و ۸۵۰ و ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در بازار معامله شدند.

سکه گرمی دیروز هم مانند نخستین روز هفته بدون تغییر قیمت در محدوده ۳ میلیون و ۳۳۵ هزار تومانی باقی ماند. در هفته گذشته نیز این قطعه از سکه کمترین تمایل به تغییر قیمت در بازار را داشت.

قیمت طلا برخلاف روند افزایشی روز گذشته کاهش داشت. هر مثقال طلا با کاهش حدود ۲۰ هزار تومانی به قیمت ۶ میلیون و ۴۸۳ هزار تومان رسید. هر مثقال طلای ۱۸ عیار نیز با نزدیک به ۱۰ هزار تومان کاهش قیمت در حدود بک میلیون و ۴۹۷ هزار تومان شد.

حباب سکه با افزایش روند قیمت سکه بزرگ‌تر شد. این روند در روز گذشته کاهشی بود. دیروز حباب سکه امامی نزدیک به ۹۰ هزار تومان رشد داشت و به یک میلیون و ۸۴۵ هزار تومان شد.

حباب سکه طرح قدیم نیز ۶ هزار تومان بیشتر و ۹۳۶ هزار تومان شد. حباب ربع سکه همچنان در قله قرار دارد و بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

قیمت جهانی طلا افزایشی است

محمد کشتی آرا، کارشناس طلا و جواهر درباره روند قیمت طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «قیمت طلا در تمام دنیا متأثر از دو عامل قیمت جهانی و قیمت ارز تعیین می‌شود. با توجه به روند صعودی انس جهانی طلا در هفته گذشته و روند صعودی قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته قیمت طلا و سکه در داخل کشور رشد داشت.»

او با اشاره به توقف مذاکرات هسته‌ای برجام و شرایط نامساعد سیاسی در داخل کشور ابراز عقیده کرد: «با توجه به اتفاقاتی مثل جنگ اوکراین و اتفاقاتی که در خاورمیانه رخ داده است، به نظر می‌آید قیمت جهانی طلا با افزایش همراه می‌شود.»

کشتی آرا افزود: «در داخل کشور با توجه به مدیریت بانک مرکزی برای کنترل قیمت دلار، سیر صعودی قیمت ارز در چند روز گذشته متوقف شده است. بنابراین به نظر می‌آید اگر تغییرات قیمتی در حوزه طلا داشته باشیم این تغییرات جزئی باشد.»

این کارشناس طلا و جواهر ابراز عقیده کرد: «به نظر می‌آید در بازارهای بین‌المللی و داخلی تا روز دوشنبه هفته جاری قیمت ارز، طلا و سکه در همین سطحی که فعلا هست باقی بماند. اگر تغییراتی رخ دهد، جزئی خواهد بود.»

آخرین اخبار از تحولات بازارهای مالی را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

 

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند