تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

علت گرانی و کمبود مرغ در روزهای اخیر/ برنامه دولت برای بازار شب عید چیست؟

علت گرانی و کمبود مرغ در روزهای اخیر/ برنامه دولت برای بازار شب عید چیست؟

افزایش قیمت دان جوجه‌ریزی را کاهش داد. اردیبهشت امسال جوجه‌ریزی ١٣ میلیون قطعه کاهش پیدا کرد. حالا قرار است برای تنظیم بازار، دولت مرغ و تخم‌مرغ وارد کند. آیا واردات مرغ از ترکیه صحت دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، تولید جوجه‌های یک روزه به دلیل تاخیر در تحویل دان مرغ کم شد و تاثیر خود را در بازار مرغ نشان داده است. حالا قرار شده برای ثبات قیمت‌ها، مرغ منجمد و تخم‌مرغ نطفه‌دار از ترکیه وارد شود.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی از واردات مرغ منجمد خبر داد و گفت: برای تنظیم بازار شب عید قرار است مرغ و تخم‌مرغ نطفه‌دار از ترکیه وارد شود.

محمد یوسفی به تجارت‌نیوز توضیح داد: این روزها علت گرانی یا کمبود مرغ به دلیل حمل و نقل است. دان مرغ با تاخیر به دست مرغداران می‌رسد و همین مساله باعث شده که مرغداران برای تولید مرغ برنامه جامعی نداشته باشند.

او بیان کرد: کمبود در دان مرغ همچنان وجود دارد. کرایه حمل و نقل آن قدر زیاد است که ارسال نهاده صرفه اقتصادی ندارد.

یوسفی معتقد است: تولید مرغ نسبت به سال گذشته کمتر نشده بلکه تقاضا برای خرید آن نسبت به سال‌های قبل بیشتر شده است.

تحریم‌ها مرغ را گران کرد!

براساس این گزارش، اخیرا دولت با افزایش قیمت مرغ موافقت کرد و نرخ مصوب مرغ ۳۱ هزار تومان اعلام شد. گویا افزایش قیمت مرغ تنها به دلیل افزایش هزینه‌های سر بار نبوده است. بلکه تحریم باعث شده واردات دان مرغ کم و جوجه‌ریزی از سوی مرغداران کاهش پیدا کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم جوجه‌ریزی مرغ مادر در ماه‌های مرداد تا مهر حدود یک سوم کاهش پیدا کرده است.

حبیب‌الله اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی به ایلنا گفته بود: «مجوز واردات جوجه مرغ مادر از شهریور سال گذشته از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تمدید نشد و همین مسئله باعث شد که ما نتوانیم در کشور در بحث واردات جوجه مرغ مادر درست عمل کنیم و حجم جوجه‌ریزی مرغ مادر در ماه‌های مرداد تا مهر حدود یک سوم کاهش پیدا کرد و تبعات این مسئله را هم اکنون در قیمت و کمبود مرغ گوشتی در بازار مشاهده می‌کنیم.»

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی هم در این مورد گفت: دولت واردات تخم مرغ‌های نطفه‌دار را در اولویت قرار داده است که امیدواریم با واردات تخم‌مرغ‌ها تعداد جوجه‌ریزی افزایش پیدا کند.

پیش از این اما کمبود مرغ در تهران خبرساز شد. یوسفی، رئیس اتحادیه پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی گفته بود: علت کمبود مرغ در تهران و شهرستان‌ها به اختلال گسترده روز گذشته در روند سوخت‌گیری بنزین ارتباط دارد.

برای مطالعه بیشتر خبر کمبود مرغ در تهران را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند