عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز پاسخ داد:

قیمت مسکن در امسال چه می‌شود؟

قیمت مسکن در امسال چه می‌شود؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: با توجه به اینکه بازار مسکن از کمبود حجم عرضه نسبت به حجم تقاضا رنج می‌برد، احتمال افزایش قیمت مسکن در سال 98 بسیار زیاد است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار مسکن تهران در آخرین ماه از سال ۹۷ نه تنها از جهت تورم بلکه به لحاظ رشد حجم معاملات خرید نیز افزایش قابل توجهی را تجربه کرد، به‌طوری که متوسط قیمت خانه در اسفند ۹۷ نسبت به اسفند ۹۶ رقمی معادل ۹۵ درصد و میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در اسفند ۹۷ رقمی معادل 8.8 درصد نسبت به بهمن ۹۷ افزایش پیدا کرد که این میزان رشد قیمت مسکن در تهران از شهریور ماه به لحاظ بیشترین تورم ماهانه بی‌سابقه بوده است،

همچنین حجم ماهانه معاملات مسکن در تهران در اسفند ماه ۳۵ درصد نسبت به بهمن ماه افزایش پیدا کرد و به نزدیک ۱۱ هزار واحد رسید. این حجم معاملات در مقایسه با اسفند سال ۹۶ حدود دودرصد رشد نقطه‌ای داشته است.

آخرین میانگین ماهانه قیمت به‌ثبت‌رسیده در کارنامه بازار مسکن در سال 97 در آستان عبور از مرز 11 میلیون تومان بوده است؛ حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا رشد قیمت خانه در سال ۹۸ همچنان تداوم پیدا می‌کند؟

علیم یارمحمدی، عضو هیات‌رییسه کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: با توجه به اینکه بازار مسکن از کمبود حجم عرضه نسبت به حجم تقاضا رنج می‌برد، احتمال افزایش قیمت مسکن در سال 98 بسیار زیاد است، البته وزارت راه و شهرسازی در حال انجام تکالیف خود در بازار مسکن است، به عبارتی این وزارتخانه مکلف به ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سال جاری شده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیاز کشور به تعداد واحدهای مسکونی را ارزیابی می‌کنند که بیش از 3 میلیون واحد مسکونی است که این نیاز به تعداد واحد مسکونی سالانه افزایش پیدا می‌کند، بنابراین تنها ساخت 400 هزار واحد مسکونی از سوی دولت و همچنین ساخت و ساز انبوه‌سازان در بافت‌های فرسوده آن طور که باید و شاید دردی از نابه‌‎سامانی موجود در بازار مسکن دوا نمی‌کند و نمی‌توان در خصوص کاهش قیمت مسکن یا حتی ثبات قیمت مسکن در سال 98 تخمینی زد.

یارمحمدی با اشاره به لایحه اصلاح قانون پیش فروش ساختمان تصریح کرد: کمیسیون عمران مجلس در قالب لایحه‌ای اقدام به اصلاحات ابهامات و تناقضات قانونی از جمله مالکیت تدریجی، صدور سند قطعی بدون طی مراحل قانونی، شناسنامه فنی و اجرایی و تاخیر موجه و غیرمجوز و پرداخت خسارت از سوی فروشنده، حق فسح قرارداد از سوی خریدار در قانون پیش فروش ساختمان کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بررسی لایحه اصلاح قانون پیش فروش ساختمان در کمیسیون عمران مجلس به پایان رسیده است و این طرح به زودی در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: شکی در تصویب لایحه اصلاح قانون پیش فروش ساختمان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی وجود ندارد و بدون‌شک با تصویب طرح اصلاح قانون پیش فروش ساختمان، می‌توان امیدوار بود که نقدینگی سرگردان در بازار به سمت حوزه پیش فروش ساختمان و تولید مسکن حرکت کند که این مساله می‌توان باعث کاهش قیمت مسکن در سال 98 هم شود.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند