در گفتگوی تجارت‌نیوز با دو کارشناس بازار مسکن عنوان شد:

قیمت خانه در سال ۹۸ گران می‌شود

دو کارشناس بازار مسکن می گویند: در سال ۹۷ به دلیل افزایش قیمت کالاها برنامه‌ای برای تولید مسکن وجود نداشته است و قیمت خانه‌هایی که در طول سال ۹۸ به بهره‌برداری برسند، به‌طور چشم‌گیری گران خواهند بود.
قیمت خانه در سال ۹۸ گران می‌شود

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین کارنامه مسکن در تهران نشان می‌دهد قیمت مسکن در تهران دو برابر شد.

آیا این روند شتاب در قیمت مسکن در سال آینده نیز وجود خواهد داشت؟

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی درباره وضعیت قیمت مسکن در سال ۹۸ به تجارت‌نیوز گفت: قیمت تمام‌شده تولید مسکن در سال ۹۷ سه برابر شده است. مسلما قیمت خانه‌هایی که سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسند با افزایش چشم‌گیری روبه‌رو خواهند شد.

ندا رفیع‌زاده در ادامه افزود: چنانچه قیمت دلار در سال ۹۸ به تثبیت برسد، ممکن است سال ۹۹ قیمت خانه تا حدودی روند نزولی را طی کند؛ این در حالی است که قیمت خانه‌های نوساز در سال ۹۸ گران‌تر از سال ۹۷ خواهد شد.

سال ۹۸ قیمت خانه‌های لاکچری ارزان می‌شود

در عین حال نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه قیمت مسکن در سال ۹۸ افزایش می‌یابد یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: تا پایان سال ۹۷ شاهد رکود تورمی هستیم اما بر اساس آمار بانک مرکزی در آذر ماه امسال شاهد کاهش ۶۷ درصدی حجم معاملات مسکن هستیم. یعنی از ۱۰۰ قرارداد شاهد به نتیجه رسیدن ۳۰ قرارداد هستیم که این موضوع اتفاق غیرقابل تصوری را در سال ۹۷ کلید زد.

حسام عقبایی افزود: در سال ۹۸ نیز با افزایش رکود در بازار مسکن مواجه خواهیم شد. در این سال نیز از رکود عبور نخواهیم کرد؛ چرا که در سال ۹۷ به دلیل افزایش قیمت کالاها، برنامه‌ای برای تولید مسکن وجود نداشته است. در حقیقت زیرساخت‌ها برای تولید مسکن مهیا نیست. بنابراین در شش‌ماهه سال ۹۸ نیز با رکود تورمی مواجه خواهیم شد.

این فعال بازار مسکن گفت: رکود تا پایان سال در بخش مسکن حکم فرماست و قیمت‌ها نیز تا پایان امسال به‌طور چشم‌گیر افزایش نخواهد یافت، این در حالی است که در واحدهای لوکس و لاکچری که دارای مشتری‌های خاص هستند از نیمه دوم زمستان احتمال کاهش ۲۵ درصدی قیمت‌ها پیش‌بینی می‌شود.

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه در واحدهای کوچک نیز احتمال شکسته شدن قیمت‌ها وجود دارد یا خیر؟ پاسخ داد: در شرایط فعلی احتمال شکسته شدن قیمت‌ها برای واحدهای کوچک وجود ندارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز