قیمت نفت اوپک رکورد ۳۰ ماه اخیر را شکست

سبد نفتی اوپک پس از 2 سال و 6 ماه به بالای 62 دلار در هر بشکه رسید و رکورد بالاترین قیمت این نوع نفت از ماه می 2014 تاکنون را شکست.

قیمت نفت اوپک رکورد ۳۰ ماه اخیر را شکست

سبد نفتی اوپک پس از ۲ سال و ۶ ماه توانست به بالای ۶۲ دلار در هر بشکه برسد و رکورد بالاترین قیمت این نوع نفت از ماه می ۲۰۱۴ تاکنون را بشکند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روزرسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ با ۶۴ سنت کاهش نسبت به قیمت روز پیش از آن ۶۱٫۲۷ دلار در هر بشکه فروخته شد.

سبد نفتی اوپک جمعه گذشته (۱۹ آبان) بشکه‌ای ۶۱٫۹۱ دلار معامله شده بود.

بر اساس آمار این سازمان، رکورد قیمت نفت اوپک در سال ۲۰۱۷ سه شنبه گذشته (۱۶ آبان) شکسته شد و به ۶۲٫۰۷ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین رقم از ماه می ۲۰۱۴ به شمار می‌رود.

کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۷، اول تیر ماه رقم خورده و به ۴۲٫۵۸ دلار در هر بشکه رسیده بود.

قیمت نفت از هفته دوم شهریور به طور متوسط روند افزایشی داشت هرچند در برخی روزها قیمت نفت کاهش یافت اما این روند قیمت نفت برنت را به بالای ۶۴ دلار و نفت خام آمریکا را بالای ۵۷ دلار رساند.

این روند با انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر پیش‌بینی افزایش چشم‌انداز تقاضا و همچنین پیش‌بینی اوپک برای افزایش تقاضا برای نفت این سازمان در سال آینده و همچنین شروع دوباره فعالیت پالایشگاه ها پس از تندباد هاروی و بروز نشانه هایی از تقویت تقاضا شروع و با احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک و کاهش تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا ادامه یافت.

البته قیمت هر دو شاخص نفتی برنت و نفت خام آمریکا امروز به علت چشم‌انداز افزایشی تولید نفت امریکا کاهش یافت اما تحلیل‌گران می گویند توافق کاهش تولید اوپک مانع از پایین آمدن بیشتر قیمت‌ها می‌شود.

متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۱۳ نوامبر ۲۰۱۷ یعنی ۲۲ آبان ماه برابر با ۶۱٫۷۲ دلار در هر بشکه بوده است.

متوسط قیمت نفت در ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون برابر با ۵۱٫۰۹ دلار بوده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

 

منبع: فارس


این مطلب را به اشتراک بگذارید