كاهش 40 درصدي معاملات مسكن در تهران

كاهش 40 درصدي معاملات مسكن در تهران

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اعلام اینکه کاهش معاملات منجر به تغییر رفتار در برخی از مالکین مسکن شده است، گفت: کاهش مراجعات حضوری مردم به بنگاه‌های املاک و افزایش فایل‌های خالی رهن و اجاره بسیاری از مالکین خواستار تغییر قیمت‌ها و اجاره ملک خود زیر قیمت بازار هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران از کاهش ۴۰ درصدی معاملات مسکن در اسفندماه در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد و گفت: تعدادی از مالکین با کاهش نرخ‌های اجاره تلاش می‌کنند تا ملک خود را زودتر از صف انتظار پیدا کردن مستاجر خارج کنند.

وي افزود: تعداد معاملات مسکن اعم ار خرید و فروش، رهن و اجاره در اسفندماه امسال به ٦ هزار و ٩٧٩ فقره کاهش یافته است.

قلي خسروي اضافه کرد: این رقم در بهمن ماه امسال ١١ هزار و ٧٠٣ مورد بوده و شیوع ویروس کرونا دلیل اصلی کاهش معاملات مسکن در آخرین ماه سال٩٨ است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اعلام اینکه کاهش معاملات منجر به تغییر رفتار در برخی از مالکین مسکن شده است، گفت: برای مثال به دلیل کاهش مراجعات حضوری مردم به بنگاه‌های املاک و افزایش فایل‌های خالی رهن و اجاره بسیاری از مالکین خواستار تغییر قیمت‌ها و اجاره ملک خود زیر قیمت بازار هستند.

خسروی در پاسخ به این سوال که آیا مالکین تصمیمی برای کاهش نرخ‌های اجاره‌بها یا تخفیف به مستاجرانی که در شرایط فعلی هیچ درآمدی ندارند، هستند، گفت: ادامه شرایط فعلی باعث میشود مالکین تلاش کنند تا مشوق‌هایی برای یافتن مستاجر برای خانه‌های خالی خود داشته باشند و همین ممکن است تا حدودی قیمت ها را کاهش دهد.

وی گفت: اگر مثل پرویز فتاح در بنیاد مستضعفان صاحب املاک بودم؛ دستور میدادم که اجاره چندین ماه را از مستاجران نگیرند، اما مالکیت در ایران و اسلام محترم است و نمی‌توانیم مالکان را مجبور کنیم دریافت اجاره‌بها را چندین ماه به تعویق اندازند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: از تابستان امسال که نرخ‌ها افزایش یافت تلاش کردیم صاحبخانه‌هایی که رحم و انصاف دارند و شرایط تورم را در نظر می‌گیرند به مردم معرفی کنیم.

وی گفت: معرفی چهره‌ها به عنوان صاحبخانه خوب باید ادامه پیدا کند تا در مواقعی که بحرانی شبیه کرونا را شاهد هستیم، باز هم صاحبخانه‌ها به تخفیف راضی شوند.

منبع: ايرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند