کد خبر: 186640

لزوم واردات گوشت برای تنظیم بازار شب عید

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به افزایش مصرف شب عید و ایام نوروز به نظر می‌رسد برای تامین بازار واردات گوشت گوساله و گوسفندی نیازمندیم.

سرویس کسب‌وکار -

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به افزایش مصرف شب عید و ایام نوروز به نظر می‌رسد برای تامین بازار واردات گوشت گوساله و گوسفندی نیازمندیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، علیرضا عزیزاللهی، افزود: بیشترین حجم واردات گوشت قرمز مربوط به گوشت گوساله است؛ به‌طوری‌که سالیانه از مجموع ۱۴۰ هزارتن واردات، سهم گوشت گوساله ۹۰ هزارتن و گوشت گوسفندی ۵۰ هزارتن است.

وی کشورهای آسیای میانه، زلاندنو و استرالیا را مهم‌ترین عرضه کنندگان دام سبک عنوان کرد.

به گفته وی، اکنون به طور میانگین قیمت هر کیلوگرم گوساله زنده ۱۳۵ هزارریال و گوسفند و بز زنده تا ۱۷۰ هزارریال در مناطق مختلف کشور است.

افزایش قیمت نهاده‌های دامی حاصل تخصیص نامناسب و نوسان نرخ ارز

عزیزاللهی تصریح کرد: افزایش قیمت نهاده‌های دامی حاصل تخصیص نامناسب و بی‌موقع و نوسان نرخ ارز است که به بحران قیمتی منجر می‌شود.

این مسئول صنفی افزود: در ۲۰ روز گذشته به تبع افزایش نرخ ذرت، جو و کنجاله سویا، نرخ علوفه سبز دامی نیز بالا رفت که با تدابیر دولت اندکی کم شد.

هشدار درباره کمبود منابع علوفه‌ای

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به کمبود منابع علوفه‌ای در کشور به‌نظر می‌رسد در آینده با بحران عرضه این اقلام روبرو شویم.

وی تاکید کرد واردات همه اقلام علوفه‌ای برای تولیدات دام و طیور ضروری است و تصریح کرد: برای حفظ واردات نهاده‌های دامی و حمایت از بازرگانان انتظار می‌رود علاوه بر تخصیص به‌موقع و ثابت نرخ ارز، تعرفه‌های گمرکی نیز کاهش یابد تا روند واردات متوقف نشود.

عزیزاللهی توقف واردات را سبب مشکل‌آفرینی برای تولید دانست و افزود: افزایش قیمت‌های جهانی نیز در واردات نهاده‌ها تاثیرگذار است و به افزایش یا کاهش قیمت‌ها منجر می‌شود اما بر این باورم که خودمان مشکل درست نکنیم تا بازرگانان از واردات منصرف شوند.

به گفته وی، در ۲۰ روز گذشته قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا ۲۳ هزار، ذرت ۱۲ هزار و جو ۱۳ هزار ریال شده بود که به ضرر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران افزود: شرکت پشتیبانی امور دام نیز به شکل محدود واردات نهاده‌های دامی را انجام می‌دهد که به دلیل کمی حجم آن در زمان‌های بحرانی تاثیر چندانی در نرخ بازار این محصولات ندارد.

سالیانه ۸۴۰ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید و ۱۰۰ هزارتن گوشت قرمز وارد می‌شود.

در ماه مبارک رمضان امسال (اوایل خرداد) برای تنظیم بازار گوشت قرمز در کنار اقدام‌های شرکت پشتیبانی امور دام کشور، واردات گوشت گوسفندی گرم از کشورهای استرالیا، ارمنستان و گرجستان کلید خورد.

در آن‌زمان، گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در خرده‌فروشی‌ها با نرخ‌هایی بیش از نرخ مصوب (تا ۴۵۰ هزار ریال) عرضه می‌شد؛ درحالی‌که با قیمت‌های بیش از ۵۰۰ هزار ریال به دست مصرف‌کنندگان می‌رسید.

 

منبع: ایرنا

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.22)
1325.6
2.97
مثقال طلا (%0.03)
612200
2,000
سکه امامی (%0.23)
1511500
35,000
دلار (%0.27)
4410
120
یورو (%0.2)
5538
110
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.