تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

خبر مهم برای بورسی‌ها/ دریافت مالیات از صادرات پتروشیمی‌ها

خبر مهم برای بورسی‌ها/ دریافت مالیات از صادرات پتروشیمی‌ها

عضو کمیسیون تلفیق بودجه اعلام کرده که پتروشیمی‌های گازی مشمول مالیات صادرات شدند. به گفته کارشناس‌های بورسی این موضوع می‌تواند تاثیر منفی روی معاملات بورسی بگذارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قرار است در بودجه سال آینده مالیات روی محصولات صادراتی پتروشیمی اعمال شود. فعالین بازار سرمایه نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان دادند.

به گفته فعالین بازار سرمایه این مالیات می‌تواند تاثیر منفی روی معاملات بازار سهام داشته باشد.

هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱  در خصوص اعمال مالیات روی پتروشیمی‌ها می‌گوید: «اعضای کمیسیون تلفیق تصمیم‌ گرفتند که موادی همچون قیر، متانول، اوره و پلی اتیلن را با ذکر نام در تبصره ۶ لایحه بودجه اضافه کنند تا این مواد نیز در کنار فهرست دولت، مشمول مالیات بر درآمد صادراتی شوند.»

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در واکنش به این موضوع در نامه‌ای به کمیسیون رئیس کمیسیون تلفیق مجلس نوشت: «تصمیم گیری درخصوص وضع عوارض صادراتی بر موادی همچون قیر، متانول، اوره، پلی اتیلن و … را به بررسی جوانب و اثرات آن بر بازار سرمایه موکول کنید.»

اعتراض فعالان بورس

واکنش و اعتراض فعال بورسی در توییتر نسبت به این موضوع شروع شده است. کاربری در این خصوص نوشت: «خبر کوتاه بود و جان سوز :پتروشیمی‌های گازی مشمول مالیات بر صادرات شدند!»

«متانول، اوره و  پلی‌اتیلن مشمول مالیات بر صادرات شدند.»

«سوخت پتروشیمی ‌ها را میخوان ۴۰ درصد نرخ خوراک کنند از اون طرف مالیات میزارن رو صادرتشون»

«بعد از اروپا گرون ترین گاز ماله ایران هست،به خاطر تحریم ها محصول صادراتی ارزون تر صادر میشه و دلاری هم که میاره تو مملکت زیر قیمت بازار تو سامانه نیما فروش میره. مالیات برای صادراتم که بهش تعلق میگیره. حالا مجلس بیاد بگه از صنایع داره حمایت میکنه یا داره صیانت میکنه؟»

«سوخت پتروشیمی‌ها را میخوان ۴۰ درصد نرخ خوراک کنند از اون طرف مالیات میزارن رو صادرتشون»

«در سالی که بیشترین “شعار” در حمایت از تولید سر داده شد؛ ۲۹۰نفر هم باهمین شعارها رأی آوردن؛ یک دولت هم با این شعار بر سر کار اومد؛ بر بخش مهمی از صادرات؛ مالیات بستند! دولت و مجلس پس از بورس؛ دست درسود شرکت‌ها بردند. برای پرداخت حقوق‌های نجومی یحتمل! این اقتصاد دشمن خارجی نیاز نداره»

«واکنش سخت و تاثیر گذار آقای عشقی به خبر امروز وضع مالیات بر محصولات پتروشیمی تنها نامه بود»

به نظر می‌رسد تاثیر این مالیات را طی روزهای آینده تاییر منفی روی معاملات بازار داشته باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند