اکسکوینو
کمالوندی:

ما از اروپاییان قطع امید کردیم / ادامه برجام با این مسیر بی‌معنا خواهد بود

تجارت نیوز

سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت: ما از اروپاییان قطع امید کردیم اما اروپایی‌ها باید تلاش کنند تا به تعهداتشان عمل کنند زیرا ادامه برجام با این مسیر بی معنا خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با العالم، درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی اظهار کرد: عملا ما در حوزه فنی به انتهای کار رسیده‌ایم به جز موضوع فردو و مسائل سوخت مصرف شده چیز دیگری باقی نمی‌ماند.

وی افزود: طرف مقابل متوجه جدیت جمهوری اسلامی ایران شده است از همین رو انتظار ما این است که آن‌ها تردیدهای خود را کنار بگذارند زیرا پیام‌های ما روشن، واضح و قوی هستند و امیدواریم تاثیر لازم را بر طرف مقابل به خصوص اروپاییان بگذارند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما از اروپاییان قطع امید کردیم اما اروپایی‌ها باید تلاش کنند تا به تعهداتشان عمل کنند زیرا ادامه برجام با این مسیر بی‌معنا خواهد بود. در هر صورت ما امیدواریم که به زودی تغییر روش بدهند و اگر چنین نکنند ممکن است ما به نقطه پایان تعهدات فنی نزدیک شویم.

کمالوندی در ادامه درباره بازطراحی راکتور آب سنگین اراک بیان کرد: انگلیسی‌ها در قرارداد آب سنگین اراک کوچر هستند اما قرارداد با چینی‌ها است که پیشرفت آن بد نبوده است اما ما رضایت کامل نداریم، به نظرم باید بتوانیم با چینی‌ها سرعت ببخشیم اما انگلیسی‌ها هم در تامین تجهیزات ابراز آمادگی کردند که در این مورد به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

وی درباره سفر کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس به ایران گفت: نقش آژانس منعکس کننده اقدامات است و طبیعتا در جریان بودند که قرار است گام سوم اجرا شود و در گزارش‌های آژانس هم مشخص است که ما به تعهدات‌مان پایبند بوده‌ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پایان خاطرنشان کرد: اقدامات ما در صورت پایبندی اروپا به تعهداتش برگشت‌پذیر است.

براساس این گزارش، بهروز کمالوندی دیروز(شنبه) با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم ضمن تشریح فعالیت‌های هسته‌ای کشور اظهار کرد: دشمنان انقلاب که پیشرفت‌های ایران را نمی‌دیدند در حوزه هسته‌ای شروع کردند به کارشکنی. اوج فعالیت‌های ما غنی‌سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه‌های هسته ای و برنامه غنی‌سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار قرار گرفت.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند