محدودیت ارزی صنعت گردشگری را با خطر مواجه کرده است

محدودیت ارزی صنعت گردشگری را با خطر مواجه کرده است

در حال حاضر بسیاری از آژانس‌های گردشگری به‌خصوص آن‌هایی که تمرکز اصلیشان روی تورهای خارج از کشور بوده است با مشکلات جدی روبرو شده‌اند و بخش مهمی از مسافرانشان را از دست داده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران می‌گوید سیاست‌های جدید ارزی کشور، آژانس‌های گردشگری و صنعت گردشگری را با مشکل رو به رو کرده است و دولت باید در محدودیت‌های ارزی که برای گردشگری ایجاد کرده است، تجدید نظر کند. علی رضا خائف می‌گوید: اگر شرایط کنونی ادامه پیدا کند، رونقی که در سال‌های گذشته و بعد از برجام در کشورمان هم در تورهای خروجی و هم تورهای ورودی شاهد بودیم صدمه خواهد دید.

به گزارش تجارت‌نیوز، این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه فعلا دولت قبول کرده است که بلیط هواپیماها با قیمت دلار 4200 تومانی محاسبه شود و این قدم مثبتی است و جلوی افزایش بخشی از هزینه‌های سفر را می‌گیرد، می‌گوید: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل مسافرانی خروجی تامین ارز است با محدودیت‌هایی که به وجود آمده است عملا اگر کسی بخواهد به سفر خارجی برود باید تمام یا بخشی از ارز مورد نیاز خود را به صورت قاچاق تامین کند که این موضوع اصلا درست نیست.

در حال حاضر بسیاری از آژانس‌های گردشگری به خصوص آن‌هایی که تمرکز اصلیشان روی تورهای خارج از کشور بوده است با مشکلات جدی رو به رو شده‌اند و بخش مهمی از مسافرانشان را از دست داده‌اند.

او می‌گوید: علاوه بر مسافران خروجی، گردشگران خارجی هم که اکنون به کشورمان می‌آیند با مشکل تبدیل کردن پول رو به رو هستند، زیرا نمی‌توانند به راحتی دلار و ارز خود را تبدیل کنند، دیگر صرافی‌ها این کار را انجام نمی‌دهند و تنها شعب محدودی از بانک‌ها و شعبه‌ای که در فرودگاه وجود دارد این کار را انجام می‌دهند آن هم با قیمت تعیین شده 4200 تومان؛ در شرایطی که دلار در بازار آزاد قیمتی بسیار بالاتر از این دارد و گردشگران خارجی هم متوجه این موضوع می‌شوند.

از طرف دیگر اگر گردشگران خارجی بخواهند به صورت دستی دلارشان را بفروشند ممکن است مشکلاتی برایشان پیش بیایید که باید جلوی آن هم گرفته شود و این موضوع می‌تواند باعث ایجاد فساد شود.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران با بیان اینکه در آستانه تابستان آژانس‌های گردشگری با بلاتکلیفی شدیدی رو به رو هستند، می‌گوید: کمیسیون گردشگری اتاق تهران در حال رایزنی با فعالان بخش خصوصی برای جمع بندی مشکلات آن‌هاست تا این موضوع را به صورت رسمی با مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دولت در میان بگذارند و راه حل‌هایی برای آن‌ها پیدا کنند.

به گفته خائف اگر شرایط کنونی ادامه پیدا کند بسیاری از آژانس‌های گردشگری یا تعطیل خواهند شد و یا مجبور هستند که نیروهای خود را تعدیل کنند. او می‌گوید: در حال حاضر مسافران حتی برای تامین ارزی که برخی از سفارتخانه‌ها برای اخذ ویزا دریافت می‌کنند هم مشکل دارند چه رسد به ارز مورد نیاز برای هزینه کرد، طول مسافرت.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه فعالان بخش خصوصی پیش از این درباره به وجود آمدن مشکلات ارزی کنونی کشور، هشدار داده بودند، می‌گوید: از سه سال پیش اعضا اتاق تهران و رئیس اتاق بارها نسبت به شکل گیری معضلات ارزی در کشور هشدار دادند و تنها راه اصولی را تک نرخی کردن قیمت ارز اعلام کردند اما مسئولان قدمی در این جهت برنداشتند تا اینکه با چالش‌های ارزی رو به رو شدیم و حالا محدودیت‌هایی که به وجود آمده مشکلاتی را ایجاد کرده است که باید هرچه سریع‌تر برطرف شود.

به اعتقاد فعالان بخش خصوصی اقدام دولت در تک نرخی کردن ارز اقدام صحیحی بوده است ولی نباید مردم با محدودیت تامین ارز رو به رو باشند بلکه صرافی‌ها باید کار کنند و مردم به جای زیرزمینی و قاچاقی ارز مورد نیازشان را بتوانند تامین کنند.

 

منیع: فصل اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند