موضوعات داغ:

مسئولان به فکر مدیریت مصرف بنزین باشند

مسئولان به فکر مدیریت مصرف بنزین باشند

با راه‌اندازی کامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، اجرای نظام سهمیه‌بندی و الزام به استفاده از کارت سوخت، توطئه دشمن در خصوص اعمال فشار بر واردات بنزین کشور، خنثی می‌شود.

بنزین بعنوان کالایی استراتژیک در سال‌های ۸۶ تا ۹۲ یکی از ابزارهای مهم آمریکا و متحدانش در اعمال فشار هرچه بیشتر به ایران عرض اندام می‌کرد و اکنون که با گذشت زمان به تاریخ مقرر شده ترامپ مبنی بر شروع دور جدید تحریم‌ها نزدیک می‌شویم، خودکفایی در بنزین برگ برنده ایران برای خنثی کردن گوشه‌ای از این تحریم‌های ظالمانه در صنعت نفت کشوربه شمار می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، پالایشگاه ستاره خلیج فارس بعنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، به نوعی نقشه آمریکا را در بخش تحریم‌های نفتی، نقش بر آب می‌کند و معادلات آنها را برهم می زند.

با بهره‌برداری از پالا‌یشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۵ میلیون لیتر بنزین (عدد اکتان ۹۵) و ۱۴ میلیون لیتر گازو‌ئیل به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور اضافه می‌شود. تولید روزانه ۴ میلیون لیتر گاز مایع، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالا‌یشی هستند. ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی این پالا‌یشگاه در حدود ۱۱ میلیون بشکه است که در صورت تأمین به موقع منابع مالی تا پایان سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

با بهره‌برداری از پالا‌یشگاه ستاره خلیج فارس، ایران از نظر تولید بنزین و گازو‌ئیل خودکفا می‌شود.

میانگین روزانه مصرف بنزین کشور در حدود ۶۳ میلیون لیتر و گاز‌وئیل در حدود ۱۰۲ میلیون لیتر است. تولید روزانه بنزین در پالایشگاه‌های ایران هم اکنون ۴۳ میلیون لیتر و گازو‌ئیل بیش از ۹۱ میلیون لیتر است که با بهره‌برداری از پا‌لایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید روزانه بنزین به ۷۸ میلیون لیتر و تولید روزانه گاز‌وئیل به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

هرچند به یُمنِ اّبر پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از دام تحریم واردات بنزین رهایی خواهیم یافت اما این موضوع به معنای فراموشی صرفه جویی و عدم مدیریت در مصرف نیست.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند