کد خبر: 158775

مسئولیت مستقیم کالاهای قاچاق با گمرک است

اگر دستگاهی به این نتیجه برسد که کالا قاچاق است، این گمرک است که قاچاق بودن یا نبودن آن را تایید یا رد می‌کند.

سرویس بازار -

معاون حقوقی گمرک تهران گفت: بر اساس ماده ۳۷ قانون مبارزه با قاچاق کالا، گمرک مسئول مستقیم مطابقت اسناد کشف شده کالای قاچاق سایر دستگاه‌ها در حوزه کالای قاچاق است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وحید خدر ویسی، معاون حقوقی گمرکی تهران با بیان این‌که در خصوص ارزش کالاهای قاچاق کشف شده که مقدار زیادی اعلام شده است گفت: بر اساس ماده ۴۷ قانون مبارزه با قاچاق، گمرک مسئول ارزش‌گذاری کالای قاچاق است و براساس این ماده گمرک مسئول مستقیم مطابقت اسناد کشف شده کالای قاچاق سایر دستگاه‌ها در حوزه کالای قاچاق است یعنی اگر دستگاهی به این نتیجه برسد که کالا قاچاق است، این گمرک است که قاچاق بودن یا نبودن آن را تایید یا رد می‌کند.

وی  با بیان این‌که  با را‌ه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی تحول عظیم در سیستم گمرک کشور به وجود آورده است گفت: در سال‌های گذشته بررسی اسناد یک کالا که قاچاق است یا خیر سال‌ها طول می‌کشید اما اکنون با راه‌اندازی سامانه الکترونیکی این بررسی به سرعت اتفاق می‌افتد.

خدر ویسی در مورد دست‌کاری اسناد برای فرار از قوانین قاچاق کالا گفت: در گذشته امکان دست‌کاری وجود داشت که صاحبان کالا از قوانین فرار کنند اما با راه‌اندازی این سامانه چنین امکانی وجود ندارد چرا که به صورت آنلاین اطلاعات کالای ترخیص شده در بندر عباس بوشهر و … برای گمرک وجود دارد و اگر در شهری دیگر این کالا به جهت قاچاق بودن توقیف شود می‌توان اسناد ترخیص آن را به سرعت گمرک ارائه دهد.

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.