مشکلات ارزی ایران به مسائل سیاسی و سفته بازی برمی‌گردد

مشکلات ارزی ایران به مسائل سیاسی و سفته بازی برمی‌گردد

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه حدود 20 میلیارد دلار ارز خانگی مردم و یا همان تقاضای سفته بازی در بازار وجود دارد، گفت: با خروج آمریکا از برجام، انفجار نرخ واقعی ارز بالاتر از قبل خواهد شد.

هوشنگ شجری با تاکید بر اینکه مسائل سیاسی یکی از کلیدی ترین دلایل افزایش نرخ ارز در کشور است، اظهار کرد: سیستم بانکی کشور نحیف و شکننده است و متاسفانه ما برای نجات ارز، بانک‌های خود را نحیف‌تر کردیم و در برهه‌ای از زمان با افزایش نرخ سود بانکی، نه تنها نقدینگی مردم وارد بانک‌ها نشد، بلکه مردم حساب‌های قبلی خود را تبدیل کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان در پاسخ به این سوال که نقطه پایان مشکلات ارز کشور کجاست؟ تصریح کرد: ایران با دنیا رابطه عادی و سالم برقرار کند می‌توان به پایان مشکلات ارزی امیدوار بود، در غیر این صورت امکان حل مشکلات اقتصادی ایران وجود ندارد، از سوی دیگر اگر واقعیت‌های اقتصادی را قبول می کردیم، بازار به تعادل می‌رسد، در این شرایط می‌توانستیم ارز را تک نرخی کنیم.

وی با بیان اینکه مسائل ارزی ایران به غیر از مسائل سیاسی، روانی و سفته بازی، به تراز اسناد پرداخت‌های ایران برمی‌گردد، اظهار کرد: مطابق آمار رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی، در دوره پنج ساله 92 تا 95 و گمانه‌زنی‌هایی برای کل سال 96، تراز خارجی پرداخت‌های حساب جاری که شامل صادرات کالا و خدمات می‌شود، در سال 92 با در نظر گرفتن درآمدهای نفتی 25 میلیارد دلار مازاد داشته که در سال 96 به حدود 14 میلیارد دلار کاهش یافته است.

شجری با اشاره به اینکه صادرات در بخش حساب کالا در کشور طی سال 92 از 22.3 میلیارد دلار به حدود 20 میلیارد دلار در سال 96 کاهش یافته است، افزود: هم چنین صادرات کالا از 93 میلیارد دلار در سال 92 به حدود 93 میلیارد دلار در سال 96 رسیده است، از سوی دیگر واردات خالص کالا در سال 92 از 63 میلیارد دلار به حدود 64 میلیارد دلار در سال 96 رسیده است.

کاهش حساب جاری کشور در مدت پنج سال

وی با بیان اینکه حساب خدمات در سال های یاد شده منفی بوده است، افزود: خدمات شامل بانکداری، حمل نقل، گردشگری و … است و هم چنین ماحصل حساب جاری کشور در این سال‌ها بهبود نیافته است.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه مشکل اساسی کشور طی این سال‌ها در سرمایه بوده است، تصریح کرد: مجموع صادرات کالا و خدمات در سال 92 معادل 69 میلیارد دلار بود که در سال گذشته به 52 میلیارد دلار کاهش یافته است.

وی در خصوص خالص حساب سرمایه در کشور، گفت: خالص این حساب از رقم 9 میلیارد دلار در سال 92 به به 14 میلیارد دلار در سال 96 رسیده است.

برداشت 20 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور در مدت دو سال

شجری با تاکید بر اینکه تا پایان سال 95 تراز پرداخت های کشور 7.7 میلیارد دلار اعلام شده است، گفت: این آمار نشان می‌دهد که برای نخستین بار در کشور میزان تقاضا بیش از عرضه شده است.

وی با بیان اینکه طی 9 ماهه سال 96 حدود 8.6 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور برداشت شد که این رقم در کل سال گذشته حدود 12 میلیارد دلار برآورد شده است، افزود: طی دو سال اخیر حدود 20 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور برداشت شده که این زنگ خطری برای بانک مرکزی است.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه حدود 20 میلیارد دلار ارز خانگی مردم و یا همان تقاضای سفته بازی در بازار وجود دارد، تصریح کرد: پیش از سال 89 که بخشی از حساب‌های ارزی آزاد شد، عده‌ای از مردم نسبت به گشایش حساب‌های ارزی اقدام کردند و موجودی حساب‌های و پول آنها به گردش درآمد که توانست نیاز ارز مسافرتی کشور را تا حد زیادی تامیین کنند، اما از سال 89 که بانک‌ها مجاز به بازپرداخت حساب‌های ارزی به ریال شدند، مردم حساب‌های خود را از بانک‌ها خارج کردند و ارز موجود وارد خانه‌ها شد.

ثروت مخفی مردم با نگهداری ارز

وی با تاکید بر اینکه بیشتر مردم از ترس نگهداری ارز در خانه‌های خود، در بانک‌ها صندوق امانی دارند، گفت: امروز بانکپ‌ها صندوق امانی خالی ندارند که این نشان‌دهنده ثروت‌های مخفی مردم در بحث ارز است، اما اگر این ثروت به صورت آزاد و در گردش بود، امروز نیاز مسافرتی مردم در کشور تامین می‌شد.

شجری در خصوص فرار سرمایه از کشور، گفت: مابه تفاوت ارز در کشور و هم چنین مسائل مربوط به برجام و برقراری مجدد تحریم‌ها، موجب فراهم شدن شرایطی برای خروج از ارز و در نتیجه تقاضای بی‌سابقه برای خروج سرمایه‌ها از ایران شد و به گونه‌ای در سال گذشته، 30 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شد.

وی در خصوص اینکه چرا نرخ ارز انفجاری شد، تصریح کرد: تقاضاهای روانی و سفته بازی موجب افزایش نرخ ارز در کشور شد و ارز موجود در کشور دیگر توان پاسخگویی به مازاد تقاضای مردم را نمی‌دهد و این موجب شد نرخ ارز از 3100 تومان در سال 92 امروز به بالای 6 هزار تومان افزایش یابد.

دولت روحانی جا پای اشتباه بهمنی گذاشت

این اقتصاددان در خصوص نرخ 4200 تومانی که دولت به عنوان تک نرخ مشخص کرده است، گفت: دولت آقای روحانی دقیقا کاری را کرد که بهمنی رئیس کل اسبق بانک مرکزی انجام داد و برای هر دلار، رانت 2000 تومانی داد که این موجب افزایش تقاضا در بازار ارز شد.

وی با بیان اینکه مطابق محاسبات صورت گرفته نرخ پایه ارز در کشور نمی تواند کمتر از 4800 تومان باشد، تصریح کرد: آنچه را بانک مرکزی تحت عنوان تک نرخ اعلام کرده، تک نرخ نیست، بلکه در سیستم تک نرخی باید نرخ بازار را مبنا قرار دهیم؛ بانک مرکزی نرخ دلار 4200 تومان را باید به عنوان نرخ تثبیت شده و نه تک نرخ اعلام کند.

شجری با بیان اینکه وقتی دولت دلار را 4200 تومان اعلام می کند مجبور است فاصله عرضه و تقاضا را با ذخایر ارزی خود پرداخت کند، تصریح کرد: نرخ 4200 تومانی دلار تنها بر روی کاغذ است و نرخ اصلی بالاتر از این رقم است، به این دلیل بلافاصله نرخ دیگری در بازار شکل گرفت و اکنون تمام معاملات به طور غیرقانونی و مخفی انجام می شود.

صادرکنندگان حاضر به تبدیل ارز 4200 تومانی به ریال نیستد

وی با بیان اینکه دولت برای دلار 4200 تومانی 36 مورد استفاده را اعلام کرده است، اظهار کرد: یکی از این موارد واردات براساس ثبت سفارش است که سالانه حدود 70 میلیارد دلار است، در این شرایط واردکنندگان با نرخ دولتی محصول خود را وارد بازار می کنند، اما مازاد ارزی خود را از طریق افزایش قیمت وارد بازار می کند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه سیستم تک نرخی ارز بیش از این دوام نخواهد آورد، اظهار کرد: به دلیل امنیتی بودن بازار ارز، در ظاهر خریداران از صرافی ها ارز خریداری نمی کنند و به صورت زیرزمینی معاملات انجام می شود.

وی در خصوص صادرات کالا با ارز 4200 تومان، گفت: با این رقم ارزی صادرکنندگان حاضر به تبدیل ارز خود به ریال نیستند.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند