رکورد مصرف بنزین در تعطیلات هفته گذشته شکست

رکورد مصرف بنزین در تعطیلات هفته گذشته شکست

در تعطیلات پایانی ماه صفر، رکورد مصرف بنزین در کشور شکست و میانگین آن به ۹۰ میلیون لیتر در روز رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، کم‌کم زمزمه حذف دورکاری‌ها و بازگشت ۱۰۰ درصدی کارکنان به مشاغل به گوش می‌رسد و در ایام تعطیل نیز جاده‌ها خودروهای بیشتری به خود می‌بینند.

همین موضوع افزایش مصرف بنزین را به دنبال خواهد داشت. افزایش مصرفی که به نظر می‌رسد آغاز شده است. ایرانی‌ها در حالی در ۶ ماهه نخست امسال و هم‌زمان با شرایط قرمز کرونایی، روزانه ۸۵ میلیون لیتر بنزین مصرف کرده‌اند که این عدد برای ۶ ماهه نخست سال ۹۹، حدود ۷۴.۵ میلیون لیتر بوده است و حکایت از رشدی ۱۴ درصدی دارد.

زنگ خطر صادراتی و کرونایی

این روند رشد البته ادامه‌دار بوده و هفته گذشته همزمان با تعطیلات پایان ماه صفر، رکورد مصرف بنزین در کشور شکست و میانگین آن به ۹۰ میلیون لیتر در روز رسید. این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای صادرات بنزین ایران باشد.

ادامه روند کنونی مصرف، در صورت رفع محدودیت‌های کرونا می‌تواند مصرف بنزین در کشور را به‌شدت افزایش دهد. موضوعی که ممکن است ایران را از دایره صادرکنندگان بنزین خارج کرده و حتی تا دو سال آینده دوباره به واردکننده بنزین تبدیل کند.

البته با اصلاح الگوی مصرف و افزایش بهینه‌سازی مصرف سوخت می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد. با این حال در کنار اصلاح الگوی مصرف باید افزایش مصرف سی. ان. جی را نیز در دستور کار قرار داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند