تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

۲۵ هزار خودرو در انبار ایران‌خودرو

۲۵ هزار خودرو در انبار ایران‌خودرو
ایران‌خودرو از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه 282 هزار و 406 دستگاه خودرو تولید کرده که از این میزان 257 هزار و 378 عدد از آن را به فروش رسانده و بیش از 25 هزار دستگاه دیگر هنوز در انبار و در انتظار فروش است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش‌های‌ منتشره بر روی سایت کدال، آخرین گزارش گروه خودروسازی ایران‌خودرو در پایان آبان‌ماه سال جاری نشان می‌دهد بیش از ۲۵ هزار دستگاه از خودروهای این خودروساز بزرگ هنوز در انبار است.

آخرین صورت مالی ایران‌خودرو نشان می‌دهد این صنعت از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه ۲۸۲ هزار و ۴۰۶ دستگاه خودرو تولید کرده که از این میزان ۲۵۷ هزار و ۳۷۸ عدد از آن را به فروش رسانده و بیش از ۲۵ هزار دستگاه دیگر در انتظار فروش است.

طی دوره مذکور فروش خودروهای گروه سمند، ال ۹۰، وانت آریسان و پژو ۲۰۰۸ بیش از تولید آن‌ها بوده است.

به طور مثال میزان فروش سمند در هشت‌ماهه نخست امسال بیشتر از تولید آن بوده، به طوری که این میزان مازاد فروش حتی از موجودی باقی‌مانده سمند‌های تولیدشده در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نیز بیشتر است. با استناد به این آمار به نظر می‌رسد در انبارهای ایران‌خودرو هنوز سمندهای ساخت قدیم (تولید قبل از سال ۱۳۹۵) وجود دارد و از این طریق پاسخگوی تقاضای مشتریان است.

خودروهای موجود در انبار ایران‌خودرو
میزان تولید و فروش گروه خودروسازی ایران‌خودرو.

همچنین گروه ایران‌خودرو تا پایان آبان‌ماه سال جاری بیش از ۱۷۵ هزار دستگاه انواع پژو تولید کرده که از این میزان بیش از ۱۸ هزار دستگاه به فروش نرفته است.

ایران‌خودرو در هشت‌ماهه نخست سال جاری ۱۷۵ هزار و ۷۶۲ دستگاه انواع پژو تولید کرده که ۱۵۷ هزار و ۱۴۱ دستگاه از آن به فروش رسیده است. با این حساب به نظر می‌رسد علاوه بر خودروهای باقی‌مانده از دوره گذشته بیش از ۱۸ هزار دستگاه پژو در حال حاضر در انبار‌های ایران‌خودرو در انتظار فروش است.

همچنین با توجه به آمارهای موجود، گروه ایران‌خودرو تا پایان آبان‌ماه سال جاری با مازاد خودروهای سوزوکی، رانا، دنا، هایما و دانگ فانگ همراه بوده و به نظر می‌رسد قسمتی از این خودروهای تولیدشده هنوز در پارکینگ کارخانه‌های ایران‌خودرو است.

طبق گزارش اعلام‌شده ایران‌خودرو به کدال، در آبان‌ماه سال جاری قیمت فروش هر دستگاه گروه پژو ۳۱ میلیون و ۹۶۲ هزار تومان، گروه سمند ۲۸ میلیون تومان، سوزوکی ۱۴۲ هزار و ۶۵۸ هزار تومان، دنا ۴۲ میلیون و ۴۴۶ هزار تومان و پژو ۲۰۰۸ حدود ۱۰۰ میلیون تومان بوده است.

خودروهای موجود در انبار ایران‌خودرو
میزان تولید و فروش ایران‌خودرو در آبان ماه سال ۱۳۹۷٫

بیشترین فروش ایران‌خودرو در آبان‌ماه سال جاری مربوط به گروه پژو بوده، به‌طوری که یک‌ماهه ۱۷ هزار و ۱۰۱ دستگاه از انواع پژو به فروش رسیده است.

گروه ایران‌خودرو طی دوره یک‌ماهه آبان‌ماه امسال حدود ۲۲ هزار دستگاه خودرو تولید کرده که در برخی گروه‌ها از جمله دنا، ال ۹۰ و پژو ۲۰۰۸ میزان فروش کمتر از تولید است. در بخش توضیحات گزارش ایران‌خودرو عنوان شده تفاوت تولید و فروش، مربوط به تولید دو هفته آخر آبان‌ماه است که طبق قراردادهای منعقده از ابتدای آذرماه تحویل مشتریان می‌شود؛ باید دید آیا ایران‌خودرو این خودروهای باقی‌مانده را به مشتریان خود تحویل می‌دهد یا نه؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند