اکسکوینو

نامه مهم وزارت صمت به خودروسازها

تفکیک وزارت صمت

طبق ابلاغ وزارت صمت به خودروسازها، حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد ۲۰۰۰ دستگاه برای دو خودروساز بزرگ و برای سایر شرکت‌های خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه تعیین شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در نامه‌ای به شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور و آرین پارس موتور شرایط عرضه محصولات خودروسازها در بورس کالا را اعلام کرد.

همزمان با ابلاغ این نامه اعلام شد که 2000 دستگاه تارا دستی و اتوماتیک روز چهارشنبه در بورس کالا عرضه خواهد شد.

علاوه بر عرضه چهارشنبه این هفته تارا، 2000 دستگاه پژو 207 اتوماتیک و دستی شنبه 26 آذرماه در بورس کالا عرضه می‌شود.

تسنیم نوشت: در نامه معاون وزیر صمت خطاب به خودروسازها آمده، لازم است در راستای تنظیم بازار، اقدامات ذیل برای برای هر گونه عرضه محصولات در بورس کالا رعایت گردد:

وزارت صمت

  1. حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد دو هزار دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکت‌های خصوصی حداقل به میزان 500 دستگاه است.
  2. شرکت‌های خودروساز موظفند لیست خریداران محصولات طی 48 ماه گذشته را پیش از هر عرضه به بورس کالا اعلام کنند تا کلیه افراد لیست تجمیع شده مذکور و همچنین خریداران دوره‌های پیش در بورس کالا (که اطلاعات آنها نزد سازمان بورس محفوظ است) از شمول خرید در هر عرضه جدید خارج شوند.
  3. خودروسازان موظفند تعهدات قانونی ابلاغی (نظیز طرح جوانی و …) را متناظر با عرضه‌ها در بورس کالت انجام دهند.
  4. خودروسازان موظفند برنامه‌ریزی لازم درخصوص عرضه در بورس را مطابق مجوزهای فروش اعطا شده به گونه‌ای انجام دهند که خدشه‌ای در تعهدات پیشین ایشان ایجاد نشود و یا تعهدلا معوق جدید ایجاد نشود.
  5. هر گونه عرضه خودرو فراتر از مجوز اخذ شده و یا مشتقات مالی وابسته به خودرو اعم از گواهی سپرده، معاملات سلف و سلف موازی استاندارد و یا هر نوع اوراق بهادار و یا پشتوانه دارایی (ABS) مبتنی بر خودرو در بورس کالا با توجه به آن که بر تعهدات آتی هر خودروساز تأثیر می‌گذارد مستلزم اخذ مجوز از وزارت صمت است.

 برای مطالعه بیشتر گزارش شگرد جدید برای افزایش قیمت خودرو را در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند