اکسکوینو

نرخ تورم در ایران چند برابر عربستان است؟

تورم

اتاق بازرگانی تهران در گزارش جدید خود، تورم در ایران را ۱۷ برابر عربستان اعلام کرد. افزایش صادرات غیرنفتی و افت صادرات نفتی ایران به چین در فروردین، از دیگر شاخص‌های مهم مورد اشاره در این گزارش است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ایندیپندنت نوشت: نرخ تورم ایران ۶.۷ برابر تورم عراق و ۲.۷ برابر تورم پاکستان اعلام شد.

به نقل از اقتصادنیوز، در این گزارش نرخ تورم سالانه برای خانوارهای روستایی در فروردین ۱۴۰۱ برابر با ۴۱.۶ درصد و برای خانوارهای شهری برابر با ۳۸.۷ درصد تعیین شده است.

افزایش ۴۳ درصدی صادرات غیرنفتی در مقابل افت ۷۵ درصدی صادرات نفتی ایران به چین در فروردین ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل، از دیگر شاخص‌های مهم مورد اشاره در این گزارش است.

حمید حسینی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت هم جایگزین شدن نفت روسیه را علت کاهش صادرات نفت ایران به چین اعلام کرده است.

رویترز پیش‌تر از کاهش صادرات نفت ایران به چین تحت تاثیر قرنطینه‌های کرونا و افزایش واردات از روسیه خبر داده بود.

میزان صادرات نفت ایران به چین

چین بزرگ‌ترین وارد کننده نفت خام در جهان است و نفت ایران حدود هفت درصد سبد نفتی مورد نیاز این کشور را تامین می‌کند.

به نقل از ایسنا، طبق گزارش رویترز، چین رسما تمامی واردات نفت خود از ایران را ثبت نمی‌کند و برآورد می‌شود واردات غیررسمی نفت از ایران به چین، حدود هفت درصد از کل واردات نفت این کشور را تشکیل می‌دهد.

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرده که صادرات نفت ایران در سه ماه نخست سال میلادی جاری به ۸۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت. این رقم، در مقایسه با صادرات سال ۲۰۲۱ حدود ۳۰ درصد داشته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، یک تحلیلگر شرکت کپلر به وال استریت ژورنال گفت: انتظار نمی‌رود چین به دلیل خرید نفت ایران، هدف تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گیرد زیرا واشنگتن کاملا سرگرم روسیه شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند