نشستFATF یکشنبه آینده در پاریس با غیبت ایران برگزار می‌شود

نشستFATF یکشنبه آینده در پاریس با غیبت ایران برگزار می‌شود

نشست دوره‌ای FATF روز یکشنبه آینده 28بهمن بدون حضور ایران در پاریس برگزار می‌شود و در آن وضعیت پیوستن ایران به بحث گذارده می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، قرار است در این جلسه در پاریس نسبت به تعیین تکلیف تعلیق ایران از لیست سیاه تصمیم‌گیری شود.

این در حالی است که عضویت در کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی( پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم(CFT) در کش وقوس تصمیم مجلس،شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام مانده و از مجموع لوایح چهارگانه ای که برای پیوستن به FATF لازم است فقط 2 قانون “اصلاح قانون مبارزه با پولشویی” و “اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم” تصویب شده است.

قرار بود مجمع تشخیص مصلحت در تاریخ 6 بهمن عضویت ایران را بررسی کند، اما جلسه بدون نتیجه ماند و به جلسه دوهفته بعد موکول شد که به دلیل برخورد با تعطیلات، احتمالا در جلسه شنبه 27 بهمن بررسی خواهد شد؛ یعنی تنها یک روز قبل از اجلاس پاریس.

گفته می‌شود حتی اگر پالرمو نیز در جلسه 27 بهمن تصویب شود،CFT که همچنان در مجلس تحت بررسی است، دست کم تا مدتها به طول خواهد انجامید. به خصوص که لایحه بودجه سال آینده در دستور کار مجلس قرار دارد و عملا فرصت برای بررسی CFT کاملا محدود است.

تلاشهای مخالفان اف ای تی اف در مجمع تشخیص و فشارها و تلاش‌های بیرونی برای عدم تصویب آن و نیز برگزاری جلسات مجمع تشخیص پشت درهای بسته ،بر ابهامات تصمیم‌گیری افزوده است.

خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که از ایران برای شرکت در جلسه دوره ای اف ای تی اف در پاریس دعوت نشده و اصطلاحا مذاکره FACE TO FACE با ایران انجام نخواهد شد و تصمیمات بدون حضور هیچ نماینده ای از کشورمان اتخاذ می‌گردد.

منبع: خبرآنلاین

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند