نفت کانادا به ۳۰ دلار سقوط کرد

نفت کانادا به ۳۰ دلار سقوط کرد

نفت شنی کانادا اکنون با اختلاف قیمت ۲۷ دلار در هر بشکه نسبت به وست تگزاس اینترمدیت آمریکا فروخته می‌شود که بزرگترین اختلاف قیمت در بیش از چهار سال گذشته است.

وسترن کانادا سلکت (WCS) که گرید نفت شنی آلبرتا است، در دسامبر دچار ریزش قیمت شد و در پایان هفته گذشته به ۳۰ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، این گرید معمولا با اختلاف قیمت نسبت به وست تگزاس اینترمدیت معامله می‌شود که منعکس کننده اختلاف کیفیت انواع سب‌کتر نفت و همچنین هزینه‌های بالاتر برای حمل نفت به مسافت صدها مایل از آلبرتا است.

اما اختلاف قیمت معمولا ۱۰ دلار در هر بشکه و نه ۲۵ دلار بوده است. این وخامت اخیر قیمت در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است و دلایل متعددی برای آن وجود دارد.

نخست اینکه نشت و تعطیلی خط لوله کی‌استون شرکت ترانس کانادا در نوامبر، جریان نفت از کانادا به آمریکا را کند کرده زیرا این شرکت ناچار شده، تعمیراتی انجام دهد.

این مساله به افزایش قیمت وست تگزاس اینترمدیت منجر شده زیرا میزان عرضه در بازار آمریکا اندکی محدود شده است.

اما در کانادا، قیمت «وست کانادا سلکت» در بحبوحه اشباع عرضه روند نزولی پیدا کرده است.

نفت کانادا به دلیل تعمیرات خط لوله حمل نفت به آمریکا، راهی مخازن شده و افزایش میزان ذخایر، قیمت‌ها را پایین برده است.

ثانیا، شرکت‌های راه‌آهن قادر به خدمات دهی به صنعت نفت در یک مدت کوتاه نبوده‌اند.

استیو اونز، تحلیلگر راه‌آهن در شرکت «آی اچ اس مارکیت» در این باره به بلومبرگ گفت: برای شرکت‌های راه‌آهن تغییر سریع برنامه عملیاتی‌شان دشوار است.

شرکت‌های راه‌آهن ظاهرا تلاش می‌کنند محموله‌های غله به تاخیر افتاده را حمل کنند و قادر به پذیرفتن محموله‌های نفت نیستند.

شرکت راه‌آهن ملی کانادا نیز پس از اینکه سه قطار در دو ماه گذشته از ریل خارج شدند، با تاخیر در ارسال کالاها مواجه شده زیرا حجم ارسال غلات در خطوط راه‌آهن کند شده است.

از سوی دیگر اگرچه حمل ریلی تا چند سال قبل، یک شیوه حمل با اهمیت برای نفت بود اما ریزش قیمت‌ها در سال ۲۰۱۴ به کاهش چشمگیر حمل ریلی نفت منجر شد.

به این ترتیب حمل ریلی از چشم افتاد و شرکت‌های ریلی به سایر کالاها متمرکز شدند.

با این‌همه حمل نفت از طریق ریل دوباره افزایش پیدا کرده زیرا قیمت‌های پایین «وست کانادا سلکت» آن را برای پالایشگاه‌های آمریکایی جذاب‌تر کرده است.

اما به دلیل ترافیک حمل غله در خطوط ریلی کانادا، راه‌آهن نمی‌تواند به طور کامل مشکل کندی روند صادرات نفت را حل کند.

در این بین، اگرچه مسدود شدن خط لوله کی‌استون، یکی از دلایل اصلی کاهش شدید قیمت «وست کانادا سلکت» بوده است اما مشکل بزرگتر، عدم وجود ظرفیت خط لوله جدید است در حالیکه نفت شنی کانادا در سال‌های اخیر منابع عرضه جدیدی افزوده است.

به عنوان نمونه، شرکت «سان کور انرژی» قرار است تولید پروژه «فورت هیل» را افزایش دهد که ۱۹۰ هزار بشکه در روز به عرضه نفت شنی در ۱۲ ماه آینده اضافه می‌کند.

البته پروژه‌های خط لوله بزرگ متعددی در دست بررسی قرار دارند اما همه آنها با موانعی روبرو هستند و به این زودی راه‌اندازی نخواهد شد در نتیجه «وست کانادا سلکت» احتمالا به مدت طولانی‌تری ارزان خواهد ماند.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند