معاون وزیر راه و شهرسازی:

نگران ترک لاینرهای خارجی از بنادر ایران نیستیم

نگران ترک لاینرهای خارجی از بنادر ایران نیستیم

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه نگران خروج خطوط کشتیرانی از بنادر کشور نیستیم گفت: خطوط کشتیرانی که می‌خواهند بنادر ایران را ترک کنند سهم ناچیزی در تردد بنادر کشورمان دارند.

محمد راستاد در مراسم روز هیدروگرافی (نقشه برداری دریا) با بیان اینکه خوشبختانه ایران توانسته دستاوردهای خوبی در زمینه تولید و انتشار اطلاعات بر مبنای هیدروگرافی‌ها به دست آورد، گفت: این اطلاعات نه تنها در کشور بلکه برای منطقه قابل استفاده و تامین است و ضرورت دارد که این دستاوردها در حوزه هیدروگرافی ارتقا داده شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید در پروژه‌های ظرفیت‌سازی IHO فعال باشیم ادامه داد: یکی از اعضای فعال شورای IHO هستیم و با توجه به ظرفیت ناوگان که در اختیار داریم ایران از اعضای مهم این شورا محسوب می‌شود.

راستاد با تاکید بر اینکه تولید و انتشار نقشه‌های هیدروگرافی برای ایمنی ناوگان بسیار اهمیت دارد ادامه داد: باید این نقشه‌ها در قالب اعلامیه‌های دریایی منتشر شوند و اهمیت و به روز بودن این نقشه‌ها بسیار مهم است.

وی همچنین درباره بحث اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا و تاثیرگذاری آن در بخش حمل و نقل دریایی گفت: قاعدتا فضای فعالیت دریایی و تجارت دریایی بین المللی است و دوران پر نوسانی را در حوزه فعالیتهای دریایی پشت سر گذاشته‌ایم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد صادرات و واردات از طریق دریا انجام می‌شود ادامه داد: قطعا این فعالیت‌ها با تعامل شرکتهای کشتی‌رانی و راینرها به دست می‌آید اما اتکای ما به توانمندی‌های داخل است و در تمام دوران نوسان‌ها توانستیم با اتکا به توانمندی‌های داخل نیازهای خود را برطرف سازیم و تامین کنیم.

راستاد تاکید کرد: در سه ماه امسال در بسیاری از بخش‌های صنعت دریایی و حمل و نقل دریایی رویه روبه رشد را حفظ کردیم و در زمینه صادرات غیرنفتی توانستیم ۱۴ درصد رشد را تجربه کنیم. این انتظار وجود دارد که بدون هیچ گونه خلل و مانعی بتوانیم این شرایط را سامان دهیم.

معاون زیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برخی از خطوط نسبت به محدود کردن تردد به بنادر ایران اقدام کردند و تلویحا این محدودیت‌ها را به ما اعلام کردند گفت: خوشبختانه خطوطی که قصد ترک بنادر ایران را دارند سهم بسیار ناچیزی در تردد را دارند و با رفتن آنها مشکلی برای حمل و نقل دریایی کشورمان ایجاد نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بنادر ایران برای خطوط کشتیرانی خارجی و سرمایه‌گذاران جاذبه‌های زیادی دارد گفت: در بخش توانمندی‌های صادراتی ترانزیت و ترانشیت جاذبه‌های بسیار زیادی برای اپراتورهای خارجی و سرمایه‌گذاران بین المللی وجود دارد و ترک چند شرکت کشتی رانی خارجی ما را نگران نمی‌کند چراکه سهمی در اقتصاد دریایی ما نداشتند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره موضوع غرامت سانچی نیز گفت: پرونده سانحه سانچی پس از ارائه گزارش‌های رسمی را بسته شده می‌دانیم و گزارش‌ها را به صورت رسمی و نهایی منتشر کردیم.

وی با بیان اینکه در ورود این سوانح نقاط مشترکی بین کشورهای ذی‌نفع وجود دارد که البته اختلاف نظرهایی هم بایکدیگر داریم، گفت: از نظر کشور چین و هنگ‌کنگ مسیر متقاطع علت سانحه است اما از نظر کشورهای ایران، پاناما و بنگلادش تغییر مسیر کشتی چینی کریستال دلیل تصادف کشتی‌هاست.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیگیری‌های حقوق و جبران خسارت و پرداخت بیمه توسط شرکت نفتی در حال انجام است گفت: قطعا در چهارچوب‌ها بررسی شده شرکت ملی نفتکش می‌تواند خسارت وارد شده را دریافت و تامین کند.

راستاد همچنین درباره اهمیت توسعه صادرات از بنادر شمالی کشورمان گفت: راهبرد توسعه‌ای بنادر شمالی کشورمان تمرکز در ترانزیت و صادرات است که در این راستا به‌زودی همایش توسعه صادرات از طریق مسیر دریای خزر در بندر امیرآباد برگزار می‌شود.

وی افزود: هدف از برگزاری این همایش توانمندی‌های بنادر حاشیه خزر و اعلام مکانیزم‌های تشویقی برای جذب سرمایه‌گذاران است که در این همایش چهار کشور همسایه دریای خزر حضور دارند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه نقش بنادر شمالی در حمل‌ونقل دریایی کشور ارتقا می‌یابد، گفت: در ۴ ماه سال جاری رشد ۳۰ تا ۷۰ درصدی تخلیه و بارگیری انواع کالاها در بنادر شمالی محقق شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت بنادر شمالی تاکید کرد: به غیر از بندر کاسپین ظرفیت نادر کشورمان به ۳۰ میلیون تن می‌رسد که از ۶ میلیون تن آن استفاده می‌کنیم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند