کد خبر: 262179

هر ایرانی سالانه چقدر بابت بیمه پول پرداخت می‌کند؟

آخرین آمارها نشان می‌دهد حق بیمه سرانه در جهان ۶۳۸ دلار بوده که بیش از ۵ برابر حق سرانه بیمه در ایران است. سیستان و بلوچستان کمترین حق بیمه سرانه را دارد.

سرویس بانک و بیمه -

فریبا تاجدینی: حق بیمه سرانه حق بیمه‌ای است که به طور متوسط هر نفر بابت انواع بیمه‌ها پرداخت کرده است. حق سرانه بیمه ایران در مقایسه با جهان چه جایگاهی دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس داده‌های خام بیمه مرکزی حق بیمه سرانه ایران سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

روند رو به رشد سهم حق بیمه در بازار بیمه طی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ تداوم داشته، به طوری که حق بیمه پرداختی توسط هر ایرانی برای انواع بیمه‌ها از ۱۷۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۱ با ۱۰۵ درصد افزایش به ۳۵۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۵ رسیده است.

بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ صنعت بیمه آمار ایران از نظر حق بیمه سرانه کشور در رتبه ۶۸ در دنیا قرار دارد.

همچنین رشد حق سرانه بیمه بر حسب دلار طی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ با کاهش ۲۰ درصدی همراه بوده و از ۱۱۴ دلار در سال ۱۳۹۱ به ۱۱۲ دلار در سال ۱۳۹۵ رسیده است.

بر اساس آخرین آمار حق بیمه سرانه در جهان در سال ۱۳۹۵ معادل ۶۳۸ دلار بوده که بیش از ۵ برابر حق سرانه بیمه در ایران است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۵ استان‌های تهران، یزد و سمنان هرکدام به ترتیب با ۹۰۰، ۴۶۰ و ۳۴۰ هزار تومان بیشترین حق سرانه بیمه را در بین استان‌های ایران داشته است.

کمترین مقدار حق سرانه بیمه در سال ۱۳۹۵ با ۱۱۰ هزار تومان به استان سیستان و بلوچستان تعلق دارد.

مرکز آمار ایران در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، عنوان کرده: « بر اساس آخرین انتشار سالنامه آماری کشور در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۲۶۷ هزار تومان به طور سرانه هر ایرانی حق بیمه برای انواع بیمه‌ها پرداخت کرده است. همچنین سرانه خسارت دریافتی بیمه‌ای هر ایرانی در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۲۳۳ هزار تومان بوده است.»

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.