هوای تهران پاک می‌شود؟

هوای تهران پاک می‌شود؟

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد: از امشب به دلیل شمالی شدن جریانات و وزش باد شمالی غلظت گردوغبار کاهش می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون اداره کل هواشناسی استان تهران از کاهش غلظت گردوغبار طی امشب به دلیل شمالی شدن جریانات و وزش باد شمالی خبرداد و گفت: این باد حکم «باد پاک‌کننده» را دارد بنابراین این توده از تهران عبور و با غلظت نسبی کمتر به سمت جنوب و استان‌های مجاور جنوبی، جنوب شرقی و شرقی استان تهران حرکت می‌کند.

بر اساس گزارش ایسنا، مازیار غلامی اظهار کرد: توده گردوغبار وارد شده به کشور در روزهای اخیر با توده‌های قبلی به لحاظ شدت و وسعت تفاوت داشته است. تفاوت این طیف گردوغبار با سیستم‌های قبلی در میزان سرعت ورود آن بود چون حرکت کند و آرامی داشت که موجب ماندگاری بیشتر آن می‌شد.

غلامی ادامه داد: توده‌های گردوخاک قبلی معمولا با باد شدید در سطح استان همراه بودند ولی توده گردوغباری که در روزهای اخیر وارد استان شد، باد شدید نداشت و با جریان آرام و سرعت ملایم به منطقه و حتی با کندی وارد کشور شد.

چرا که بر اساس مدل‌های پیش‌بینی انتظار داشتیم که زودتر وارد ایران شود ولی با تاخیر و ماندگاری بیشتری به منطقه آمد.

توده گردوخاک اخیر وسعت و ماندگاری بیشتری داشت

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران گفت: نکته قابل توجه وسعت گسترده این توده گردوغبار نسبت به توده‌های قبلی است که حدود ۱۵ تا ۲۰ استان کشور از جمله استان‌های شمال غرب، غرب، شمال، تا مرکز کشور همچون آذربایجان غربی،کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، آذربایجان شرقی، گیلان، قزوین، همدان، اراک، قم، تهران، البرز،کهگیلویه و بویراحمد را درگیرکرده است و حتی با غلظت بالایی در سطوح میانی جو به سمت دریای خزر حرکت می‌کند.

مازیار غلامی افزود: آلودگی هوا توسط گردوخاک به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین عامل آن جهت و سرعت باد است. بادهای غربی می‌تواند توده گردوغبار را از غرب کشور به سمت نواحی مرکزی کشور حرکت دهد و به داخل و بخش‌های مرکزی منتقل کند.

یعنی اگر باد غربی وجود داشته باشد،شرایط برای ورود گرد و غبار از غرب به میانه‌های کشورهمچون تهران،البرز و قزوین مساعد می‌شود بنابراین باد یکی از عوامل تاثیرگذار است.

غلامی اظهار کرد: افزایش غلظت بستگی به نحوه ورود توده گردوخاک به منطقه و الگوی باد دارد. نکته قابل توجه جهت و سرعت باد است که در توزیع گردوخاک در منطقه و همچنین ایجاد گردوخاک محلی تاثیرگذار است.

به‌عنوان نمونه کاهش غلظت گردوغبار طی امشب به دلیل شمالی شدن جریانات و وزش باد شمالی است که حکم باد پاک‌کننده را دارد بنابراین این توده از تهران عبور و با غلظت نسبی کمتر به سمت جنوب و استان‌های مجاور جنوبی، جنوب شرقی و شرقی استان تهران حرکت می‌کند.

کنترل گردوخاک نیاز به همکاری منطقه‌ای دارد

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران افزود: هنگام وقوع گردوخاک کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، آسیب به صنایع حساس به گردوخاک ، تاخیر و احتمال لغو پروازها شکستن درختان فرسوده، آسیب به سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات دور از انتظار نیست.

در این شرایط بهتر است که برای کاهش آسیب‌های احتمالی تمامی افراد از حضور در فضای باز اجتناب کنند. نهایت احتیاط را در ترددهای جاده‌ای داشته باشند و صنایع حساس به گردوخاک را محافظت کنند.

مازیار غلامی در پایان در پاسخ به این سوال که چقدر دیپلماسی محیط زیست و همکاری با کشورهای همسایه می‌تواند در کاهش شدت ورود گردوخاک به کشور موثر باشد؟ اظهارکرد: موضوع گردوخاک و کنترل آن نیاز به همکاری منطقه‌ای دارد. کشورهایی که درگیر گردوخاک هستند و چشمه گردوغبار از آن‌جا شکل می‌گیرد، باید تدبیر جدی بیندیشند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند